Intretinerea la bloc - mai scumpa in martie decat in lunile de iarna
Data publicarii: 03-05-2007 | EconomieFenomen aberant, specific Romaniei: zeci de mii de proprietari de apartamente din blocurile contorizate sunt obligati sa achite facturi pentru incalzire mai mari in lunile de primavara (martie - aprilie) decat in cele de iarna, noteaza Gandul. Desi consumul se reduce, iar costul gigacaloriei e acelasi, facturile se ingroasa. Cauza? Ca de obicei, indolenta autoritatilor, care nu si-au adaptat reglementarile, pentru a fi in pas cu noile tehnologii de masurare, pe care tot ele (autoritatile) le-au impus. E vorba de celebrele repartitoare - contoarele consumului de caldura din apartamente.
In blocurile locuite preponderent de familii cu venituri modeste, acestea au inchis complet robinetele termostatice, inca din luna martie, desi vremea a ramas rece, in special in timpul noptii. Urmarea e ca cei care au continuat sa consume caldura trebuie sa suporte si costurile comune, care le sunt repartizate, aproape in exclusivitate. Iata cum. O anumita scara de bloc primeste o anumita cantitate de apa calda pentru incalzire, masurata de contorul de bloc. O buna parte din consumul de caldura al blocului (30-40%) este reprezentata de caldura care se distribuie in tot imobilul, prin tevile comune, calorifere din spatiile comune si mai ales prin pereti.
Integral in Gandul
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Romania si dubla provocare a securitatii: investitii in aparare si rezilienta cibernetica
- Hankook raporteaza pentru Q1 2026 vanzari de aproximativ 3 miliarde EUR si un profit operational de aproximativ 295 mil EUR
- Studiu Deloitte: economia mondiala pierde anual peste 25 de trilioane de euro, aproape o treime din PIB-ul global, din cauza utilizarii ineficiente a resurselor
- Colliers a consiliat AFI Europe in achizitia unui portofoliu de sase centre comerciale regionale din Romania de la MAS, in cea mai mare tranzactie de retail din istoria pietei locale
- Romania contrazice tendinta europeana: investitiile straine directe au crescut cu 16% in 2025
- Piata de birouri din Bucuresti a crescut in primul trimestru din 2026, dar ramane sub nivelurile pre-pandemie
- Economia Romaniei ramane in recesiune tehnica
- Opinie Deloitte: Conformarea la noile reguli de combatere a spalarii banilor - termene limita, pasi necesari si noi entitati vizate
- Titlurile de stat Fidelis revin în mai: randamente de 7,5% în lei și 6,25% în euro, sub nivelurile anterioare
- Instabilitatea politica zguduie pietele: leul pierde teren, iar riscurile pentru companii se amplifica
- Update 3: Curs record anuntat de BNR: euro depaseste 5,26 lei
- Inceputul lui 2026 arata o tendinta clara a romanilor de a-si planifica din timp vacantele, cu accent pe siguranta
- Cheltuielile auto, din rutina contabila in zona de risc fiscal: de ce a devenit deductibilitatea fiscala o prioritate pentru ANAF
- Polarizare pe piata birourilor: 87% dintre companiile mari isi mentin suprafatele de birouri, in timp ce firmele mici se extind
- Studiu Deloitte Romania despre piata locala de arta: pictura contemporana domina optiunile de achizitie