Institutiile publice au primit in 2009 stimulente de peste un miliard de lei, in ciuda crizei
Data publicarii: 14-05-2010 | ActualitatePeste un miliard de lei, adica aproximativ 270 de milioane de euro, au fost fondurile de stimulente ale institutiilor publice anul trecut, in ciuda faptului ca 2009 a fost un an de criza, relateaza Realitatea TV citand date ale ANAF.
Aproape 80 la suta din totalul stimulentelor, adica 890 de milioane de lei, le-au luat angajatii Ministerului Finantelor. Pe locul doi, cu 213 milioane, se situeaza Ministerul Muncii. Urmeaza Ministerul Mediului cu aproape 14 milioane de lei, Ministerul Sanatatii cu 3,8 milioane si Secretariatul General al Guvernului cu 2,7 milioane.
Angajatii de la celelalte institutii au primit stimulente de ordinul sutelor sau zecilor de mii de lei. Printre acestea Curtea de Conturi cu aproape 1 milion de lei, Ministerul Administratiei si Internelor si Ministerul Justitiei cu aproximativ 700 de mii de lei fiecare.
- Ministerul Finantelor Publice - 890,733,877 lei
- Ministerul Muncii - 213,266,042 lei
- Ministerul Mediului - 13,993,665 lei
- Ministerul Sanatatii - 3,898,243 lei
- Secretariatul General al Guvernului - 2,721,158 lei
- Curtea de Conturi - 989,327 lei
- Ministerul Justitiei - 733,952 lei
- Ministerul Administratiei si Internelor - 728,793 lei
- Ministerul Public - 138,717 lei
- Ministerul Educatiei - 37,708 lei
- Inalta Curte de Casatie - 14,259 lei
TOTAL: 1,127,255,741
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Romania si dubla provocare a securitatii: investitii in aparare si rezilienta cibernetica
- Hankook raporteaza pentru Q1 2026 vanzari de aproximativ 3 miliarde EUR si un profit operational de aproximativ 295 mil EUR
- Studiu Deloitte: economia mondiala pierde anual peste 25 de trilioane de euro, aproape o treime din PIB-ul global, din cauza utilizarii ineficiente a resurselor
- Colliers a consiliat AFI Europe in achizitia unui portofoliu de sase centre comerciale regionale din Romania de la MAS, in cea mai mare tranzactie de retail din istoria pietei locale
- Romania contrazice tendinta europeana: investitiile straine directe au crescut cu 16% in 2025
- Piata de birouri din Bucuresti a crescut in primul trimestru din 2026, dar ramane sub nivelurile pre-pandemie
- Economia Romaniei ramane in recesiune tehnica
- Opinie Deloitte: Conformarea la noile reguli de combatere a spalarii banilor - termene limita, pasi necesari si noi entitati vizate
- Titlurile de stat Fidelis revin în mai: randamente de 7,5% în lei și 6,25% în euro, sub nivelurile anterioare
- Instabilitatea politica zguduie pietele: leul pierde teren, iar riscurile pentru companii se amplifica
- Update 3: Curs record anuntat de BNR: euro depaseste 5,26 lei
- Inceputul lui 2026 arata o tendinta clara a romanilor de a-si planifica din timp vacantele, cu accent pe siguranta
- Cheltuielile auto, din rutina contabila in zona de risc fiscal: de ce a devenit deductibilitatea fiscala o prioritate pentru ANAF
- Polarizare pe piata birourilor: 87% dintre companiile mari isi mentin suprafatele de birouri, in timp ce firmele mici se extind
- Studiu Deloitte Romania despre piata locala de arta: pictura contemporana domina optiunile de achizitie