Rusia a acceptat extinderea termenilor acordului de imprumut de 2,5 miliarde de euro pentru Cipru
Data publicarii: 10-05-2013 | International
Rusia a acceptat extinderea termenilor acordului de imprumut acordat Ciprului in anul 2011, ca parte a participarii sale la pachetul de asistenta financiara acordat Nicosiei, a anuntat ministrul cipriot de Externe, Ioannis Kasoulides, citat Reuters.
'Asa cum va amintiti, Germania a cerut participarea Rusiei (la rezolvarea problemei cipriote). Si participarea lor o reprezinta prelungirea achitarii datoriei', a afirmat la Washington Ioannis Kasoulides. Extinderea scadentei imprumutului va ajuta Ciprul, care se confrunta cu probleme financiare majore.
Conform unui document pregatit de reprezentantii UE, BCE si FMI, Rusia a acceptat extinderea scadentei imprumutului de 2,5 miliarde de euro (3,3 miliarde de dolari) acordat Ciprului si reducerea ratei dobanzii, a anuntat saptamana aceasta Reuters.
Referindu-se la o serie de informatii aparute in presa, purtatorul de cuvant al guvernului cipriot, Victoras Papadopoulos, a declarat marti ca la mijlocul lunii trecute Guvernul rus si-a exprimat disponibilitatea de a modifica termenii acordului de imprumut convenit intre cele doua tari. Insa partea rusa a impus ca o conditie prealabila aprobarea Memorandumului de intelegere convenit intre Cipru si reprezentantii UE, BCE si FMI.
'Acum, ca Memorandumul si acordul de imprumut au fost aprobate de Parlamentul cipriot, putem sa demaram renegocierea acordului de imprumut cu Rusia', a afirmat Papadopoulos.
La finele anului 2011, presedintele Ciprului, Dimitris Cristofias, a negociat un imprumut bilateral cu Rusia pentru a evita o criza economica. Moscova a acordat Ciprului un imprumut de 2,5 miliarde de euro pentru o perioada de cinci ani, cu o dobanda anuala de 4,5%. Potrivit surselor, Guvernul de la Nicosia va cere Moscovei prelungirea maturitatii creditului, precum si reducerea ratei dobanzii la 2,5% de la 4,5% in prezent.
Luna trecuta, Ciprul a devenit a cincea tara dintre cele 17 state ale zonei euro care va beneficia de asistenta financiara internationala, dupa Grecia, Irlanda, Portugalia si Spania. Programul de asistenta in valoare totala de 23 de miliarde de euro acordat Ciprului prevede imprumuturi de 10 miliarde de euro de la reprezentantii UE, BCE si FMI si o contributie cipriota de 13 miliarde de euro.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private
- PLG Group preia 100% din Bilete.ro, Entertix.ro și Myticket.ro
- FintechOS l-a cooptat pe Sorin Mirea, un manager cu 20 de ani în industria bancară, pentru a accelera creșterea companiei în Europa Centrală și de Est
- Sondaj Cargus: 63% dintre romani aleg magazine online locale, indiferent de generatie, pentru livrarea mai rapida si returul mai facil
- Opinie Deloitte: Frana brusca pe cheltuielile publice – cu ce conditii vine „pasuirea” de la Comisia Europeana?
- EY Romania: 58% dintre investitori preconizează că atractivitatea României se va ameliora în următorii trei ani
- Studiu Deloitte: 2/3 dintre angajatorii din Romania considera foarte important echilibrul dintre agilitatea necesara dezvoltarii afacerii si stabilitatea de care au nevoie angajatii
- Studiu Deloitte: cantitatea de materii reciclate intrate in economiile lumii creste usor, dar indicele global de circularitate scade, pe fondul consumului galopant de resurse si materii prime virgine
- DAN AIR a efectuat primul zbor comercial pe ruta București - Damasc
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer