Ghetea (ARB): Daca se va mentine trendul de crestere economica, din toamna vom vedea o revigorare a creditarii
Data publicarii: 21-05-2013 | Finante-Banci
Daca se va mentine trendul de crestere economica, din toamna vom vedea o revigorare foarte serioasa a creditarii, a declarat, marti, intr-o conferinta de presa, presedintele Asociatiei Romane a Bancilor (ARB), Radu Ghetea.
"Eu cred ca daca ramanem in continuare pe plus - important este ca a plouat aseara in zona Baragan, daca agricultura ne ajuta si ramanem in continuare pe plus va aparea imediat si o crestere a apetitului pentru creditare mult asteptata de toata lumea, inclusiv de catre banci. Inclusiv noi asteptam sa incepem creditarea. Veti zice: dar de ce nu incepeti? Nu incepem pentru ca asteptam sa inceapa altcineva si se pare ca acel altcineva a inceput. Acel cineva, respectiv economia, a inceput sa creasca si daca acest trend se va mentine eu sunt convins ca in toamna vom vorbi de o revigorare foarte serioasa a creditarii", a explicat Ghetea.
Potrivit acestuia, in momentul de fata exista surse dar si expertize de creditare. "Nu ne putem plange. Bancile straine sunt in continuare interesate de aceasta piata. Bancile locale si-au luat rolul in serios", a mai afirmat oficialul ARB.
Finmedia organizeaza marti, la Banca Nationala a Romaniei (BNR), conferinta "Piata Bancara - o noua realitate".
Principalele teme care vor fi dezbatute in cadrul evenimentului se refera la supravegherea si reglementarea bancara, relatia deponent-banca-investitor, sistemele de raportare a fraudelor in sistemul bancar si secretul bancar.
La eveniment vor participa Adrian Vasilescu, consilier al guvernatorului BNR, Mihai Ionescu, presedinte al Asociatiei Nationale a Exportatorilor si Importatorilor din Romania (ANEIR), Radu Gratian Ghetea, presedinte CEC Bank, Aurel Saramet, presedinte al Fondului National de Garantare al Creditelor pentru Intreprinderile Mici si Mijlocii.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private
- PLG Group preia 100% din Bilete.ro, Entertix.ro și Myticket.ro
- FintechOS l-a cooptat pe Sorin Mirea, un manager cu 20 de ani în industria bancară, pentru a accelera creșterea companiei în Europa Centrală și de Est
- Sondaj Cargus: 63% dintre romani aleg magazine online locale, indiferent de generatie, pentru livrarea mai rapida si returul mai facil
- Opinie Deloitte: Frana brusca pe cheltuielile publice – cu ce conditii vine „pasuirea” de la Comisia Europeana?
- EY Romania: 58% dintre investitori preconizează că atractivitatea României se va ameliora în următorii trei ani
- Studiu Deloitte: 2/3 dintre angajatorii din Romania considera foarte important echilibrul dintre agilitatea necesara dezvoltarii afacerii si stabilitatea de care au nevoie angajatii
- Studiu Deloitte: cantitatea de materii reciclate intrate in economiile lumii creste usor, dar indicele global de circularitate scade, pe fondul consumului galopant de resurse si materii prime virgine
- DAN AIR a efectuat primul zbor comercial pe ruta București - Damasc
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer