Teodorovici: Pana in aprilie sa incheiem contracte de finantare de 1,3 mld euro pe POS DRU si POS CCE
Data publicarii: 13-03-2014 | Finante-BanciMinistrul Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici, a declarat, joi, la IMM Forum, ca MFE si-a propus sa incheie contracte de finantare de aproximativ 1,3 miliarde de euro pe POS CCE si POS DRU, pana la finalul lunii aprilie.
Eugen Teodorovici a precizat ca s-au descoperit "lucruri mai putin placute" dupa preluarea de catre Ministerul Fondurilor Europene a autoritatilor de management pentru POS DRU si POS CCE, de la 1 martie.
"Speram sa recuperam din intarzieri (...) si pana la finalul lunii aprilie vrem sa incheiem absolut toate contractele de finantare pe cele doua programe, suma fiind de aproximativ 1,3 miliarde de euro, din care 300 de milioane de euro pentru partea privata, pentru POS CCE si diferenta pentru capital uman, POS DRU", a precizat Teodorovici. Aceasta inseamna ca la proiectele care sunt deja depuse se va incheia evaluarea acestora si vor fi semnate contracte de finantare.
Ministrul Fondurilor Europene a precizat mai sunt bani care trebuie cheltuiti pe POS CCE si POS DRU si se vor lansa "call"-uri noi "pe zone extrem de importante pentru economie".
"Vrem sa folosim banii pe zone unde proiectele se deruleaza cat mai simplu si pe termen cat mai scurt. Un exemplu ar fi un call dedicat IMM-urilor, pe care speram sa-l lansam in aprilie si care presupune angajarea de studenti in ani terminali, de catre intreprinderile mici si mijlocii. Astfel, studenti in ani terminali vor fi luati de IMM-uri, pregatiti, iar noi platim inclusiv pe partea de pregatire, dupa care ei trebuie sa fie angajati timp de un an. In acest an, noi vom suporta din bani europeni toate costurile legate de angajarea unei persoane, obligatia fiind dupa un an timp de sase luni sa fie mentinut postul, nu neaparat persoana", a spus Teodorovici.
Continuarea, pe Mediafax
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private
- PLG Group preia 100% din Bilete.ro, Entertix.ro și Myticket.ro
- FintechOS l-a cooptat pe Sorin Mirea, un manager cu 20 de ani în industria bancară, pentru a accelera creșterea companiei în Europa Centrală și de Est
- Sondaj Cargus: 63% dintre romani aleg magazine online locale, indiferent de generatie, pentru livrarea mai rapida si returul mai facil
- Opinie Deloitte: Frana brusca pe cheltuielile publice – cu ce conditii vine „pasuirea” de la Comisia Europeana?
- EY Romania: 58% dintre investitori preconizează că atractivitatea României se va ameliora în următorii trei ani
- Studiu Deloitte: 2/3 dintre angajatorii din Romania considera foarte important echilibrul dintre agilitatea necesara dezvoltarii afacerii si stabilitatea de care au nevoie angajatii
- Studiu Deloitte: cantitatea de materii reciclate intrate in economiile lumii creste usor, dar indicele global de circularitate scade, pe fondul consumului galopant de resurse si materii prime virgine
- DAN AIR a efectuat primul zbor comercial pe ruta București - Damasc
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer