Emisiunea de titluri de stat pentru populatie a fost suprasubscrisa de peste sapte ori; 20.185 de investitori au cumparat titluri
Data publicarii: 05-08-2016 | EconomieEmisiunea de titluri de stat pentru populatie a fost suprasubscrisa de peste sapte ori, Ministerul Finantelor Publice reusind sa atraga mai mult de 735 de milioane de lei, in conditiile in care valoarea initiala a emisiunii a fost de 100 de milioane de lei, a anuntat vineri ministrul Finantelor Publice, Anca Dragu.
În ceea ce privește numărul de investitori, acesta a fost de 20.185, de 16 ori mai mulți față de anul trecut.
"Din totalul subscrierilor, 141 au fost de un titlu, iar 3.098 au cumpărat numărul maxim admis de 1.000 de titluri", a explicat ministrul Finanțelor.
Profilul investitorului, realizat pe baza subscrierilor prin cele patru bănci intermediare, arată că 62,5% dintre investitori au vârste cuprinse între 50 și 70 de ani și tot aproximativ 60% au subscris între 100 și 1.000 de titluri.
Potrivit ministrului Finanțelor, numărul tinerilor între 18 și 30 de ani care au investit în titluri a fost de 557, însă și 23 de persoane de peste 90 de ani au cumpărat astfel de instrumente.
După ocupație, Anca Dragu a remarcat faptul că printre investitori se află 165 de elevi și studenți, 13.794 de persoane active și 8.328 de pensionari.
Majoritatea investitorilor provine din mediul urban, aproape 20.000 de subscrieri, însă și ponderea celor din mediul rural crește, potrivit ministrului Finanțelor, ponderea acestora în emisiunea din acest an fiind de 13%.
Ca distribuție geografică, 70% dintre investitori sunt din afara Bucureștiului, față de 53,4% câți au fost în 2015, a remarcat Anca Dragu.
Totuși, și anul acesta, Bucureștiul conduce în topul subscrierilor, atât ca număr, cu 6.060 de subscrieri, cât și ca sumă, cu 231,3 milioane de lei. Acesta este urmat de Prahova, cu 1.036 de investitori, cu o valoare de 32,3 milioane de lei, și Cluj, cu 995 de subscrieri în sumă de 29 de milioane de lei.
Ministerul Finanțelor Publice a emis titluri de stat pentru populație în iunie 2015, pentru prima dată după 10 ani de absență pe această piață. Valoarea emisiunii de anul trecut a fost tot de 100 de milioane de lei, însă valoarea nominală a fost de 1.000 de lei, considerată ulterior prea ridicată. În plus, dobânda a fost stabilită tot la 2,15%, însă în urma unui mecanism care pentru mulți cetățeni a părut a fi complicat. Drept urmare, emisiunea a fost subscrisă doar în proporție de 65%, iar autoritățile au decis să modifice caracteristicile noii emisiuni.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Cifra de afaceri Cargus a crescut cu aproape 9% in 2025
- Studiu Deloitte: Departamentele financiare adopta rapid noile tehnologii si vad deja beneficii clare din utilizarea automatizarii inteligente
- Sondaj EY: Directorii financiari din Romania anticipeaza un mediu fiscal mai dur, cu presiuni crescute pe conformare si predictibilitate
- Hidroelectrica atinge un nou maxim istoric la BVB si urca la o capitalizare de peste 62 de miliarde de lei
- Groupama obtine din nou certificarea internationala de Angajator de Top
- Inflatia se tempereaza in Europa, insa Romania inregistreaza in continuare cel mai ridicat nivel din UE
- Horvath, CFO Study 2026: 73% dintre directorii financiari vizeaza accelerarea digitalizarii
- Principalii investitori imobiliari din Romania anticipeaza cresterea chiriilor si stabilizarea cererii pentru inchirierea de spatii noi in 2026
- E-Proprietate si reforma impozitarii locale: ce stim si ce ramane de vazut despre impozitarea proprietatilor
- De la avantaj competitiv la conditie de baza: rolul sustenabilitatii in relatia dintre banci si clienti
- Riscul declararii inactivitatii din 1 ianuarie 2026
- Bulgaria trece la euro de la 1 ianuarie 2026
- Controalele vamale se intensifica: operatorii economici, tot mai expusi riscurilor fiscale si operationale
- Studiu EY : liderii fiscali recurg la AI pentru a consolida gestiunea taxelor pe fondul aparitiei de noi riscuri
- Consumer Index Romania 2025: Romanii resimt presiunea inflatiei si devin mai prudenti in consum