Consiliul ASF autorizeaza Grawe Romania Asigurare pentru practicarea RCA
Data publicarii: 31-08-2016 | EconomieConsiliul Autoritatii de Supraveghere Financiara (ASF) a aprobat cererea societatii Grawe Romania Asigurare de autorizare in vederea practicarii asigurarilor de raspundere civila auto (RCA), precum si a asigurarilor de vehicule terestre, exclusiv material feroviar rulant (CASCO), se arata intr-un comunicat de presa al institutiei remis, miercuri, AGERPRES.
'Grawe devine astfel a noua societate autorizată să subscrie polițe RCA alături de Allianz-Țiriac, Asirom, City Insurance, Euroins, Generali, Groupama, Omniasig și Uniqa, contribuind la consolidarea unui mediu concurențial sănătos pe această piață, în beneficiul consumatorilor. Prezentă pe piața asigurărilor de 15 ani, Grawe România Asigurare S.A. este subsidiara locală a grupului austriac cu același nume. Cea mai mare parte a business-ului este susținută de asigurările de viață, însă societatea are în portofoliu și asigurări de proprietăți și bunuri, asigurări de sănătate și de accident. Din 2010 vinde și asigurări obligatorii pentru locuințe în calitate de acționar al PAID', informează ASF.
Grupul austriac Grawe operează pe 13 piețe din Europa Centrală și de Est, are circa 4.600 de angajați, iar anul trecut a înregistrat venituri totale din prime în valoare de 522,5 milioane euro.
ASF este autoritatea națională, înființată în anul 2013 prin OUG 93/2012 aprobată prin Legea 113/2013, pentru reglementarea și supravegherea piețelor asigurărilor, a pensiilor private, precum și a pieței de capital. ASF contribuie la consolidarea cadrului integrat de funcționare a celor trei sectoare, care însumează peste 10 milioane de participanți.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Paval Holding intra in negocieri exclusive pentru preluarea operatiunilor Carrefour din Romania
- #SigurantaOnline: Cinci greseli online care te pot costa. Le faci fara sa-ti dai seama
- Comertul international al Romaniei in 2025: impactul cursului valutar asupra importatorilor si exportatorilor
- Taxa logistica pentru coletele extracomunitare livrate in ianuarie trebuie declarata si livrata la ANAF pana la 25 februarie
- Cifra de afaceri Cargus a crescut cu aproape 9% in 2025
- Studiu Deloitte: Departamentele financiare adopta rapid noile tehnologii si vad deja beneficii clare din utilizarea automatizarii inteligente
- Sondaj EY: Directorii financiari din Romania anticipeaza un mediu fiscal mai dur, cu presiuni crescute pe conformare si predictibilitate
- Hidroelectrica atinge un nou maxim istoric la BVB si urca la o capitalizare de peste 62 de miliarde de lei
- Groupama obtine din nou certificarea internationala de Angajator de Top
- Inflatia se tempereaza in Europa, insa Romania inregistreaza in continuare cel mai ridicat nivel din UE
- Horvath, CFO Study 2026: 73% dintre directorii financiari vizeaza accelerarea digitalizarii
- Principalii investitori imobiliari din Romania anticipeaza cresterea chiriilor si stabilizarea cererii pentru inchirierea de spatii noi in 2026
- E-Proprietate si reforma impozitarii locale: ce stim si ce ramane de vazut despre impozitarea proprietatilor
- De la avantaj competitiv la conditie de baza: rolul sustenabilitatii in relatia dintre banci si clienti
- Riscul declararii inactivitatii din 1 ianuarie 2026