Transgaz nu preconizeaza probleme in acoperirea consumului de gaze naturale
Data publicarii: 11-01-2017 | EconomieTransportatorul national de gaze, Transgaz, nu se asteapta la probleme cu acoperirea consumului de gaze naturale al utilizatorilor casnici si industriali, cu toate ca nivelul acestuia este la cote-record, se arata intr-un comunicat postat pe site-ul companiei.
"Având în vedere condițiile meteo din ultima perioadă și consumurile record de gaze naturale înregistrate la nivelul țării, vă informăm că sistemul național de transport gaze naturale funcționează în parametrii normali și nu preconizăm probleme în acoperirea consumului utilizatorilor casnici și industriali", spun reprezentanții companiei.
Astfel, marți, consumul național a fost estimat la circa 71,6 milioane de metri cubi. Acest necesar a fost asigurat din producția internă (circa 30,8 milioane de metri cubi), din extracțiile din depozite (circa 25,8 milioane de metri cubi) și din import (circa 15 milioane de metri cubi).
Valorile sunt în scădere față de ziua de luni, când s-a înregistrat un record de 74 de milioane de metri cubi.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Cifra de afaceri Cargus a crescut cu aproape 9% in 2025
- Studiu Deloitte: Departamentele financiare adopta rapid noile tehnologii si vad deja beneficii clare din utilizarea automatizarii inteligente
- Sondaj EY: Directorii financiari din Romania anticipeaza un mediu fiscal mai dur, cu presiuni crescute pe conformare si predictibilitate
- Hidroelectrica atinge un nou maxim istoric la BVB si urca la o capitalizare de peste 62 de miliarde de lei
- Groupama obtine din nou certificarea internationala de Angajator de Top
- Inflatia se tempereaza in Europa, insa Romania inregistreaza in continuare cel mai ridicat nivel din UE
- Horvath, CFO Study 2026: 73% dintre directorii financiari vizeaza accelerarea digitalizarii
- Principalii investitori imobiliari din Romania anticipeaza cresterea chiriilor si stabilizarea cererii pentru inchirierea de spatii noi in 2026
- E-Proprietate si reforma impozitarii locale: ce stim si ce ramane de vazut despre impozitarea proprietatilor
- De la avantaj competitiv la conditie de baza: rolul sustenabilitatii in relatia dintre banci si clienti
- Riscul declararii inactivitatii din 1 ianuarie 2026
- Bulgaria trece la euro de la 1 ianuarie 2026
- Controalele vamale se intensifica: operatorii economici, tot mai expusi riscurilor fiscale si operationale
- Studiu EY : liderii fiscali recurg la AI pentru a consolida gestiunea taxelor pe fondul aparitiei de noi riscuri
- Consumer Index Romania 2025: Romanii resimt presiunea inflatiei si devin mai prudenti in consum