Garanti Leasing incheie un acord de finantare de 10 milioane de euro cu Banca pentru Comert si Dezvoltare a Marii Negre
Data publicarii: 15-09-2017 | EconomieGaranti Leasing, parte a Garanti Romania, a incheiat un acord de finantare in valoare de 10 milioane de euro cu Banca pentru Comert si Dezvoltare a Marii Negre (BCDMN), urmand ca aceasta facilitate sa fie utilizata pentru a sprijini activitatile Garanti Leasing, care va oferi contracte de leasing financiar intreprinderilor mici si mijlocii (IMM), in special pentru echipamente, utilaje si vehicule comerciale, informeaza un comunicat al bancii.
Acesta este al doilea acord încheiat între Garanti Leasing și BCDMN, care vizează încurajarea și dezvoltarea IMM-urilor locale. Anterior, cele două instituții au mai semnat un acord de finanțare, pentru cinci ani, în 2014, în valoare de 7,5 milioane de euro.
"Companiile mici si mijlocii reprezintă un segment important în economia românească și suntem un puternic susținător al creșterii acestora. Prin urmare, suntem bucuroși să extindem parteneriatul cu Black Sea Trade and Development Bank. Acest nou acord întărește angajamentul nostru pe termen lung de a încuraja IMM-urile din piața locală", a declarat Okan Yurtsever, General Manager, Garanti Leasing.
"Diversificarea accesului la finanțare pentru firmele românești, utilizând instrumente noi și alternative, se numără printre prioritățile BCDMN. Ne angajăm astfel să sprijinim IMM-urile din România și suntem bucuroși să continuăm parteneriatul cu Garanti Leasing, ce reiterează susținerea noastră permanentă a IMM-urilor în regiunile pe care le deservim", a declarat la rândul său președintele BCDMN, Ihsan Ugur Delikanli.
În prima jumătate a anului, Garanti Leasing a acordat finanțări noi în valoare de 38 milioane de euro, continuând evoluția de anul trecut. Distribuția activelor finanțate, în primele sase luni ale anului, a fost: vehicule (51%), echipamente (20%) si imobiliare (29%). Începând cu luna august a acestui an, Garanti Leasing are un volum total de active de 764 milioane RON (166 milioane EUR).
Garanti Leasing face parte din Grupul financiar-bancar Garanti România din 2010. Grupul Garanti reunește de asemenea Garanti Bank și Garanti Credite de Consum (marca sub care funcționează Ralfi IFN SA). Grupul Garanti România este deținut de Turkiye Garanti Bankasi AS (TGB), a doua bancă privată din Turcia, ca mărime.
Banca pentru Comerț și Dezvoltare a Mării Negre (BCDMN) este o instituție financiară internațională înființată de Albania, Armenia, Azerbaijan, Bulgaria, Georgia, Grecia, Moldova, România, Rusia, Turcia și Ucraina. Sediul central al băncii este în Salonic, Grecia. Capitalul autorizat al băncii este de 3,45 miliarde euro. BCDMN a primit ratingul pe termen lung 'A-' de la Standard and Poor's (S&P) și 'A2' de la Moody's.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Aproximativ 8 din 10 romani sunt mai atenti la pret in acest an cand fac cumparaturi online iar aproape 58% spun ca vor renunta la produse non-esentiale
- Controversa fiscala: au dreptul companiile sa scuteasca de impozit profitul reinvestit in active finantate din fonduri nerambursabile sau nu?
- Robert Anghel preia rolul de CEO al Salt Bank
- Colliers: Oferta de locuinte noi a scazut la minimul ultimilor opt ani, dar cererea ramane peste nivelul pre-pandemie
- Grupul Allianz raporteaza profit operational record de 17,4 miliarde de euro in 2025
- Cushman & Wakefield Echinox: Centrele comerciale din afara Bucurestiului, cea mai atractiva clasa de active imobiliare in 2025
- Colliers: Industria hoteliera din Romania a atins un nou maxim anul trecut, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele trei decenii, dar provocarile au crescut in 2025, intr-o piata mai eterogena
- Romania: o tara in schimbare, cu peste 3 milioane de emigranti temporari in ultimii aproape 20 de ani si o crestere a imigratiei care redefineste piata muncii
- Fondul ETF BET Patria - Tradeville a depasit pragul de 1 miliard de lei in active
- Anytime isi consolideaza prezenta online in Romania prin lansarea pe PretulMeu.ro
- Paval Holding intra in negocieri exclusive pentru preluarea operatiunilor Carrefour din Romania
- #SigurantaOnline: Cinci greseli online care te pot costa. Le faci fara sa-ti dai seama
- Comertul international al Romaniei in 2025: impactul cursului valutar asupra importatorilor si exportatorilor
- Taxa logistica pentru coletele extracomunitare livrate in ianuarie trebuie declarata si livrata la ANAF pana la 25 februarie
- Cifra de afaceri Cargus a crescut cu aproape 9% in 2025