Masa de Paste in rate!
Data publicarii: 05-04-2007 | Finante-BanciSute de pensionari bucuresteni au apelat, inainte de Sarbatorile Pascale, la creditele acordate de Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor (CARP) Omenia. Imprumuturile se acorda tuturor membrilor, iar dobanzile sunt foarte mici, de la 3% la 14%, in functie de valoarea imprumutului. Majoritatea imprumuturilor sunt de pana la 350 lei, pentru ca sunt luate fara girant. "Sunt si batrani foarte saraci, care imprumuta sume foarte mici, am avut si imprumuturi de 15 lei, facut pentru achizitionarea unei perechi de ochelari, apoi mai avem si imprumuturi de 80 lei, 100 lei, 120 lei.
In functie de de posibilitatile financiare ale organizatiei, incercam ca aceste imprumuturi sa le dam pe loc sau a doaua zi." ne-a declarat presedintele Casei de Ajutor Reciproc a Pensionarilor, Gheorghe Chioaru. Din cei aproape 22.000 de membrii, 4.500 au pensii pana in 240 lei. Abia au achitat creditele luate pentru sarbatorile de iarna si acum sunt nevoiti sa se imprumute din nou, de data aceasta, pentru a avea ce pune pe masa de Pasti.
Pe langa imprumuturi, CARP ofera si consultatii medicale gratuite, la domiciliu sau la cabinet, servicii de frizerie si coafura la preturi mici, cizmarie, tamplarie, instalatii, montari apometre, reparatii si zugraveli in apartamente, toate acestea facandu-se la preturi de trei - patru ori mai mici decat cele de pe piata. "Cu ocazia sarbatorilor de Pasti, numarul imprumuturilor a crescut foarte mult, de trei ori mai mult decat in celelalte perioade ale anului, in special imprumuturile mici. Dam zilnic cam 30 de astfel de imprumuturi", a mai declarat Gheorghe Chioaru.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri