Doua credite pe aceeasi casa
Data publicarii: 11-05-2007 | Finante-BanciMai multe banci din Romania ofera posibilitatea instituirii unei a doua ipoteci pe imobil, noteaza Cotidianul. Daca aveti deja o locuinta cumparata prin credit ipotecar si intentionati sa faceti un imprumut care necesita garantii, exista posibilitatea de a folosi imobilul ca a doua ipoteca. Mai multe banci din Romania, printre care BCR, HVB Tiriac, Raiffeisen CEC si MKB Romexterra, accepta ipoteci de rangul doi pe post de garantie la credit.
"Daca v-au crescut veniturile, vreti sa faceti un imprumut de uz personal si aveti deja o ipoteca, BCR ofera posibilitatea de a garanta creditul de nevoi cu locuinta deja ipotecata", ne-au spus reprezentantii BCR. Cea mai mare banca din Romania accepta ipoteci de rangul II doar in situatia in care imobilul este ipotecat tot in favoarea BCR. Situatia se repeta si la CEC, cu o deosebire. "Daca valoarea locuintei creste din momentul primei ipotecari, la a doua ipoteca luam in considerare diferenta de pret", spun cei de la CEC.
La HVB Tiriac, conditia fundamentala este aceea ca pretul locuintei sa fi crescut substantial fata de prima ipoteca, iar veniturile solicitantului sa fi crescut cu cel putin 50%. "Clientul isi poate ipoteca imobilul pina la momentul la care suma tuturor creditelor pentru care se constituie aceasta garantie este de 75% din valoarea ipotecata", spune Adrian Chira, director de retail la HVB Tiriac, citat de Banking News. MKB Romexterra accepta o a doua ipoteca si pentru clientii altor banci. "Banca noastra accepta ipoteca si pentru non-clienti, insa doar in cazul creditelor de refinantare", ne-au spus reprezentantii bancii. Prin produsele MKB Romexterra, se pot refinanta credite de consum prin Favorit Plus si credite ipotecare prin creditul ipotecar.
Si a treia banca din sistem lucreaza cu ipoteci duble. "Raiffeisen Bank poate acorda doua credite pe aceeasi ipoteca. Daca este vorba de acelasi solicitant pentru ambele credite, se accepta si ipoteca de rang II", ne-au spus cei de la Raiffeisen. Documentele pe care bancile le solicita sint aceleasi ca la un credit normal la care se adauga contractul de ipoteca de rangul I.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an