Virusii pot rezista pe bancnote pana la 17 zile!
Data publicarii: 23-06-2007 | LifestyleExpresia "bani murdari" nu a fost niciodata atat de intemeiata: un colectiv de cercetatori elvetieni a descoperit ca virusul gripal poate supravietui pana la 17 zile pe bancnote, releva o editie recenta a site-ului cotidianului electronic canadian "Le Matinternet", consultata de Rompres. Studiul efectuat in Tara Cantoanelor nu poate determina in ce masura suprafetele contaminate de virusul gripal sunt raspunzatoare de transmiterea bolii la oameni.
Totusi, potrivit cercetatorului principal, virusologul Yves Thomas, din cadrul Centrului National al Gripei, din Zurich, aceasta ancheta ofera indici privind rolul suprafetelor contaminate in raspandirea gripei. Ingrijorata de riscurile unei pandemii, Banca Nationala a Elvetiei i-a contactat pe dr. Thomas si pe colegii sai, pentru a sti daca numerarul poate contribui la propagarea infectiei.
Oamenii de stiinta au inoculat mai multe tulpini ale virusului gripal pe bancnote, dupa care le-au lasat sa se usuce la temperatura camerei. Virusul H1N1 si influenza B au murit in orele urmatoare. Unul dintre virusii H3N2 a supravietuit circa 24 de ore, in timp ce un altul a durat 72 de ore, a precizat dr. Thomas.
Atunci cand, insa, li s-a adaugat mucus secretor, unii virusi au trait pana la 17 zile, a mai spus el. Cu toate acestea, durata de viata variaza in functie de tipul de virus. De exemplu, influenza B nu a supravietuit mai mult de 24 de ore, nici chiar cu adaus de mucus. In cursul unui congres international privind controlul gripei, cercetatorul a spus ca, intrucat virusul poate trai timp de mai multe zile pe o suprafata, el poate - cu siguranta - sa infecteze persoanele care il ating cu mainile si le duc, apoi, la mucoasele nasului sau gurii. Cu toate acestea, o experta in boli infectioase, dr. Allison McGeer, continua sa fie sceptica, deoarece, chiar daca bacteriile si virusul supravietuiesc in mediul inconjurator, acestea nu sunt, totusi, transmise de mediu.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private