Ziua Mondiala a Populatiei: statisticile arata imbatranirea Romaniei
Data publicarii: 11-07-2007 | LifestyleConform datelor de la Institutul National de Statistica (INS), in Romania, numarul de tineri este in scadere. Mai exact, potrivit INS, comparativ cu anul trecut, in 2007 populatia tanara a scazut cu peste 41.000 de persoane, iar cea varstnica a crescut cu 5.400 de persoane. De asemenea, datele INS arata ca peste jumatate din populatia tarii traieste in mediul urban si doar 25 de orase sunt locuite de peste 100.000 de persoane.
Organizatia Natiunilor Unite a declarat ziua de 11 iulie Ziua Mondiala a Populatiei in anul 1987, cand numarul pe persoane de pe glob a atins pragul de 5 miliarde. La 1 ianuarie 2007, populatia lumii era de 6,6 miliarde de persoane, iar pana in 2050, ar putea creste la 9 miliarde.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri