Programul Operational pentru Politica Regionala a fost lansat la Sibiu
Data publicarii: 13-07-2007 | EconomieProgramul Operational pentru Politica Regionala a fost lansat vineri, la Sibiu, in prezenta comisarului european pentru politica regionala, Danuta Hubner si ministrul dezvoltarii, lucrarilor publice si locuintelor, Laszlo Borbely. Ca urmare a acestui program, in perioada 2007-2013 , peste 4,6 miliarde de euro devin disponibile pentru regiunile Romaniei, dintre care 3,72 de miliarde reprezinta fonduri structurale, iar 880 de milioane de euro contributia Romaniei.
In discursul sau, oficialul european a apreciat progresele Romaniei. "Ne bucuram ca va ganditi la viitorul economiei, ca sunteti in linie cu prioritatie europene", a mai spuns Hubner care a subliniat rolul important pe care il are administratia centrala si locala in implenetarea programelor nationale. "Vom fi judecati pe baza realizarilor efective. Perioada care urmeaza este esentiala. POR va fi unul esential penru schimbarile din Romania", a spus comisarul european
Hubner a facut referire la necesitatea dezvoltariii echilibrate a regiunilor si a importantei acestei prime perioade de accesare a fondurilor structurale.
"Aveti aproape 1,4 miliarde euro pentru dezvoltare durabila. Chiar si aceasta suma e mica pentru ca va trebui sa gasiti alti parteneri de finantare. Investitorii privati trebuie implicati. Fara asta cred ca sectorul public public nu va raspunde tuturor provocarilor. Dezvoltarea urbana inseamna sa va ocupati de zonele rurale subdezvoltate din jurul oraselor", a declarat Hubner care a precizat ca Romania ar trebuie sa aiba in atentie si standardele de mediu.
"Trebuie accentuate standardele de mediu nu numai pentru ca trebuie sa raspundeti cerintelelor si pentru ca v-ati angajat la acestea", a spus comisarul care a precizat ca dupa perioada de tranzitie Romania ar trebui sa aiba "un aer mai bun si o apa mai buna". De asemenea, comisarul a atras atentia asupra urmatorului aspect: "Trebuie sa aveti grija la eficienta achizitiilor si sa respectati toate legiile din domeniul achizitiilor"
Pe de alta parte, ministrul Devoltarii, Lucrarilor Publice si Locuintelor, Laszlo Borbely, a aratat ca este "o zi importanta" iar Romania este "in grafic". Acesta a precizat ca banii pentru primele proiecte din Programul Operational pentru Politica Regionala vor ajunge abia in noiembrie.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri