''Chioscuri'' bancare cu patru-sase salariati
Data publicarii: 16-07-2007 | Finante-BanciBancile continua sa-si puna in practica strategii agresive de extindere, in scopul cresterii cotelor de piata, noteaza Romania Libera. Daca pana mai ieri au fost preferate investitiile in sucursale spatioase, cu zeci de angajati, acum bancherii se reorienteaza spre unitati mult mai mici, cu patru-sase salariati, veritabile "chioscuri" bancare cu bancomat la poarta, amplasate in locatii cu vad comercial. Pentru 2007, bancherii se asteapta la extinderea retelei de sucursale cu peste 1.000 de noi unitati, care se vor adauga celor 4.346 existente anul trecut si vor amplifica volumul operatiunilor de creditare a clientelei rezidente. Cele mai multe unitati apartin CEC (1.388), BRD (peste 600), BCR (500) si Bancii Transilvania (392 de unitati).
"BCR se axeaza in ultimul timp pe deschiderea de unitati mici, cu patru-cinci salariati", a declarat Cornel Cojocaru, purtatorul de cuvant al bancii. "Recent, banca a depasit numarul de 500 de unitati operationale, iar pana la sfarsitul anului se asteapta inaugurarea unitatii cu numarul 600", a spus Cojocaru, precizand ca strategia de extindere are ca finalitate cresterea afecerii bancii. In cazul BCR, infiintarea unei sucursale costa intre 100.000 si 300.000 lei, in functie de marimea unitatii.
Si bancile mai mici vin din urma cu repeziciune in ceea ce priveste expansiunea. Daca in decembrie 2006 Volksbank avea 130 de unitati, in martie a.c. numarul acestora ajunsese la 152, iar in iunie - la 173 (din care 108 sucursale proprii si 75 de francize).
Strategia de dezvoltare a MKB Romexterra Bank pentru 2007 vizeaza deschiderea a 35 noi unitati; pana la sfarsitul anului, banca va avea o retea de 96 unitati, in toate judetele. "Extinderea teritoriala pe termen scurt si mediu vizeaza mediul urban, respectiv orase resedinta de judet si orase in dezvoltare, cu potential economic", au precizat oficialii bancii, aratand ca infiintarea unor centre regionale permite dezvoltarea unor oferte personalizate pentru clienti.
Integral in Romania Libera
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an