Ce valuta alegem pentru creditele pe termen lung
Data publicarii: 27-07-2007 | Finante-BanciCele mai mari riscuri le implica o finantare in yeni japonezi, iar euro si francii elvetieni par sa fie cele mai avantajoase monede pentru imprumuturi, noteaza Adevarul. Riscurile valutare aferente finantarilor in euro, dolari, franci elvetieni sau chiar yeni japonezi sunt ignorate de cea mai mare parte a populatiei care se finanteaza pe termen lung. In prima parte a acestui an, soldul creditelor in valuta a crescut mult mai repede decat cel in lei. Totusi, estimarile privind evolutia ratelor de schimb arata faptul ca finantarile in unele valute ar putea fi mai dezavantajoase decat cele in lei.
Soldul imprumuturilor bancare in valuta, acordate persoanelor fizice pe termen lung, s-a majorat, numai de la inceputul anului, cu echivalentul a circa 1,4 miliarde de euro (4,5 miliarde de lei).
Pentru comparatie, soldul creditelor acordate pe un termen de cel putin cinci ani, in moneda nationala, a sporit cu circa trei miliarde de lei. Adica, solicitarile de finantari in valuta au fost cu aproximativ 50% mai multe decat cele pentru credite in lei. Motivul principal tine de faptul ca imprumuturile acordate in moneda nationala sunt mai scumpe decat cele in valuta.
Spre exemplu, datele publicate de Banca Nationala arata faptul ca finantarile in lei pentru locuinte sunt cu circa un punct procentual mai scumpe decat cele in euro. Iar in cazul creditelor pentru nevoi personale, diferenta este mult mai mare - de aproape sapte puncte procentuale.
Integral in Adevarul
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri