Aeroportul Baneasa se va deschide la jumatatea lunii august
Data publicarii: 31-07-2007 | TurismAeroportul Baneasa se va deschide la jumatatea lunii august, la aproximativ trei luni de la suspendarea activitatii in vederea realizarii unor lucrari pentru refacerea pistei, a declarat directorul general al aeroportului, Stefan Mladin. "Dupa finalizarea lucrarilor se va putea opera pe aproximativ trei sferturi din pista, respectiv pe 2.200 metri. Estimam ca lucarile vor fi gata la jumatatea lunii august, cand va putea fi reluata si activitatea", a precizat Mladin.
Aeroportului Baneasa a fost inchis incepand cu 10 mai pentru reparatia pistei. Potrivit datelor furnizate de reprezentantii aeroportului Baneasa, in acest an vor fi facute investitii de aproximativ 20 milioane euro pentru reparatia si reabilitarea pistei, mai exact 3.200 m. Lucarile incepute in luna mai au determinat suspendarea activitatii pe aeroportul Baneasa, iar companiile aeriene au fost mutate pe Aeroportul International Henri Coanda.
Ministerul Transporturilor estima, in luna mai, ca in conditiile suspendarii activitatii pe aeroportul Baneasa, pe Otopeni traficul va creste cu peste 50%, din care 25-26% cresterea traficului operatorilor actuali, 7% crestere produsa de operatorii noi si circa 18% crestere datorata operatorilor transferati de la Baneasa. Totodata, administratia Aeroportului Otopeni a suplimentat cu 75% numarul de porti de control de securitate.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private