Fitch plaseaza ratingul Rompetrol sub perspectiva pozitiva
Data publicarii: 29-08-2007 | AfaceriAgentia de rating Fitch a plasat marti ratingul datoriilor pe termen lung atribuit The Rompetrol Group (TRG), sub perspectiva pozitiva, dupa anuntul potrivit caruia National Company KazMunaiGaz din Kazahstan a semnat un contract de cumparare a 75% din de la Rompetrol Holding SA, a informat Fitch. Achizitia da companiei o valoare de 3,6 miliarde dolari, a adaugat Fitch.
"Perspectiva pozitiva reflecta faptul ca dupa finalizarea acestei achizitii (ce mai trebuie sa primeasca aprobarea din partea Comisiei Europene), noul actionar majoritar al TRG va fi grupul NC KMG, o companie integrata de petrol si gaze naturale sustinuta de statul kazah, si nu de o companie privata", spune Fitch.
Fitch estimeaza ca aparitia unui investitor strategic ce beneficiaza de un rating mai bun (BBB cu perspectiva stabila) va avea drept consecinta directa o restucturare financiara a TRG menita a imbunatati pozitia slaba a grupului in ceea ce priveste lichiditatea si ratele de indatorare, acestea reprezentand ingrijorari constante legate de ratingul TRG.
In plus, adauga analistii Fitch, intrarea in scena a grupului NC KMG ar putea intari profitul de afaceri al companiei Rompetrol, de exemplu prin asigurarea accesului pe termen lung la livrarile de petrol provenite din Kazahstan". Fitch planuieste sa actioneze asupra ratingului dupa dezvaluirea strategiei financiare si de afaceri post-achizitie a TRG.
TRG este o companie privata, cu sediul in Olanda, specializata in rafinarea si distributia de petrol, majoritatea activelor acesteia fiind amplasate in Romania, spune Fitch. Principalul activ al companiei este Rompetrol Rafinare, a doua companie petroliera din Romania din punct de vedere al capacitatii de rafinare.
Principala sa rafinarie, Petromodia, are o capacitate de rafinare de 3,8 milioane tone pe an, detinand o cota de piata de 30% in ceea ce priveste produsele rafinate de pe piata din Romania.
TRG mai opereaza o retea de peste 600 benzinarii prin intermediul subsidiarelor sale din Romania, Franta, Bulgaria, Albania, Georgia si Ucraina.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri