L'Oreal da in judecata eBay
Data publicarii: 12-09-2007 | InternationalL'Oreal, cel mai mare producator de cosmetice la nivel mondial, a dat in judecata portalul de licitatie si cumparaturi eBay, pe care il acuza de faptul ca incurajeaza comertul cu produse contrafacute. Oficialii L'Oreal au declarat ca au intampinat probleme serioase din cauza comertului ilegal cu produse falsificate din industria parfumeriei si a cosmeticelor, desfasurat pe platformele de cumparaturi online, drept pentru care au dat in judecata eBay pentru a-si pastra intact renumele si pentru a proteja sanatatea consumatorului.
Compania L'Oreal estimeaza daunele cauzate de cometul ilicit prin utilizarea platformei eBay la cateva milioane de euro. L'Oreal a raportat o crestere a profitului cu 8,4% in primul semestru, la 1,178 miliarde euro (1,6 miliarde dolari), fata de estimarile facute de Reuters, de 1,161 miliarde euro. De asemenea, eBay este cea mai mare companie de licitatii online din lume si a inregistrat, in al doilea trimestru al 2007, un profit net de 375,8 milioane de dolari, in crestere cu 50% fata de profitul de 250 de milioane de dolari inregistrat in 2006. Stocul eBay a crescut cu 28% in ultimele 12 luni de tranzactionare pe bursa din New York.
La randul lor, mari grupuri exclusiviste, dintre care LVMH si Dior, au demarat deja actiuni similare impotriva eBay, pe motiv ca incurajeaza dezvoltarea falsurilor din industria produselor de lux, titreaza presa din afara. Pe portalul eBay erau scoase la licitatie produse care au apartinut vedelor, insa eBay a fost acuzat ca nu poate proba originalitatea tuturor produselor pe care le comercializeaza.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri