Polonia ar putea adopta euro cel mai devreme in 2012-2013
Data publicarii: 25-09-2007 | InternationalPolonia ar putea adopta moneda euro cel mei devreme in 2012-2013 in cazul in care acest lucru ar aduce beneficii economiei, a declarat luni guvernatorul bancii centrale poloneze, Slawomir Skrzypek, relateaza Reuters. Skrzypek a adaugat ca odata ce o decizie va fi luata privind aderarea la zona euro, zlotul va fi "legat" de moneda euro in cadrul mecanismului valutar de preaderare ERM-2, insa pentru o perioada cat mai redusa cu putinta.
"Daca balanta de costuri si beneficii va fi pozitiva, atunci am putea adopta moneda unica europeana cel mai devreme in 2012-2013", a declarat Skrzypek pentru reporteri.
Guvernul intentioneaza sa atinga toate obiectivele privind aderarea la zona euro in 2009, anul 2012 fiind astfel cel mai apropiat termen, avand in vedere ca pentru a adera la zona euro, zlotul trebuie sa dovedeasca ca este o moneda stabila in cadrul mecanismului ERM-2.
"Mecanismul ERM-2 ridica multe probleme. In cazul in care va fi luata o decizie in acest sens, as vrea ca Polonia sa activeze in cadrul acestui mecanism pentru o perioada cat de scurta posibil", a declarat Skrzypek.
Monedele statelor candidate trebuie sa ramana in cadrul mecanismului ERM-2 pentru cel putin doi ani inainte de a adera la zona euro.
In prezent, Polonia indeplineste majoritatea cerintelor pentru a adopta moneda unica europeana, iar cea mai mare problema cu care este confruntata este deficitul guvernamental.
Conform celui mai recent plan de convergenta al guvernului, deficitul guvernamental va scadea in 2009 sub plafonul cerut, de 3% din produsul intern brut, conform Reuters.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Analiza de piata: Efectul modificarilor fiscale din 2025 asupra antreprenorilor romani
- Cushman & Wakefield ECHINOX, mandat exclusiv pentru vanzarea platformei Electroputere Craiova
- EY Romania - CJUE redefineste granitele transformarii substantiale in regulile de origine: lectii-cheie din cauza C-86/24 CS STEEL despre originea nepreferentiala in dreptul vamal UE
- Functiile financiar-fiscale au nevoie de un nou tip de profesionisti care folosesc tehnologia si inteligenta artificiala alaturi de competentele in fiscalitate
- Meta Estate Trust, rezultate la 9 luni 2025: profit net in crestere si active totale mai mari cu 10% fata de 2024
- Cargus: Crestere de 15% a volumelor de colete in weekendul de Black Friday, sustinuta de clientii internationali si de vanzarile din segmentul fashion
- Studiu Deloitte: veniturile afacerilor de familie, estimate sa creasca cu 84% in 2030 fata de 2020 la nivel global
- ETF BET Patria - Tradeville, cel mai mare ETF cu investitii in actiuni romanesti, atinge 700 milioane lei in active totale si 31 de mii de investitori
- 2Performant: Platforma BusinessLeague.com a generat mai multe vanzari fata de anul trecut in perioada Black Friday
- Piata industriala si logistica din Romania atinge un nivel record in 2025 - cererea de spatii creste cu 64%, iar zona Bucuresti-Ilfov domina, din nou, inregistrand peste doua treimi din tranzactii
- Ce zic românii despre siguranța cumpărăturilor online de Black Friday
- Lipsa raportărilor detaliate despre impactul companiilor asupra naturii poate încetini acțiunile globale de protejare a ecosistemelor lumii
- Companiile au închiriat în primele 9 luni circa 750.000 mp de spații, cu 30% mai mult comparativ cu 2024
- Studiu EY: Cum pot companiile să transforme provocările transparenței salariale în avantaje competitive
- Studiu Revolut: Unul din trei români a pierdut bani după ce au urmat sfaturi din mediul online neverificate. 16% au pierdut până la 1.000 de euro din această cauză