Comisia Europeana critica practicile de afaceri din sectorul asigurarilor
Data publicarii: 26-09-2007 | InternationalAutoritatile de reglementare antitrust ale Uniunii Europene (UE) au criticat felul in care sunt practicate in UE doua tipuri de afaceri de asigurari si au spus ca firmele din sector trebuie fie sa se justifice, fie sa se reformeze, potrivit Comisiei Europene (CE), citata marti de Reuters.
Un raport adoptat de Comisia Europeana a citat practicile indelungate si foarte raspandite din piata reasigurarilor si coasigurarilor legate de alinierea primelor, care ar putea conduce la riscuri mai accentuate pentru asigurarile comerciale cu risc major.
A doua chestiune care a ridicat semne de intrebare Comisiei Europene (CE), bratul executiv al UE, a fost "transparenta remuneratiilor si conflictele de interese din brokerajul de asigurari, care ar putea majora preturile si reduce posibilitatile de alegere", potrivit unui comunicat al CE.
In conformitate cu "scutirea in bloc" acordata in 2003 industriei asigurarilor, care expira in 2010, CE a spus ca "trebuie sa fie convinsa ca mai este nevoie de reglementarea care trateaza industria asigurarilor diferit fata de alte sectoare".
Comisia Europeana va face o revizuire finala a problemei in martie 2009, potrivit raportului.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private