Polita RCA se va scumpi din 2008
Data publicarii: 05-10-2007 | AutoAsigurarea obligatorie auto s-ar putea scumpi, in 2008. Comisia de Supraveghere a Asigurarilor spune ca majorarea tarifelor pentru RCA va fi necesara pentru ca limitele de despagubire vor creste cu 50 la suta anul viitor. Pentru acest an, limita de despagubire pentru pagube materiale in cazul politelor RCA este de 100 de mii de euro, iar in 2008 va ajunge la 150 de mii de euro.
In cazul accidentelor rutiere soldate cu vatamari corporale, limita de despagubire va fi de 750.000 de euro in 2008, comparativ cu 500.000 de euro in acest an.
De la inceputul anului pana acum, companiile de asigurari au scumpit politele RCA cu aproximativ 45 la suta pentru persoanele fizice si cu aproximativ 70 la suta pentru firme.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Deloitte Romania a asistat ROCA Investments in preluarea pachetului de 20% din actiunile Grupului Adrem
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România