La ce alimente se aplica TVA de 5%?
Data publicarii: 08-02-2008 | Finante-BanciProiectul privind reducerea taxei pe valoarea adaugata deschide o discutie mai veche privind componenta listei produselor "de baza", noteaza Evenimentul Zilei. Adoptarea, miercuri, in Senat, a propunerii legislative privind reducerea TVA la 5% pentru produsele "de baza" redeschide dezbaterea asupra continutului acestei liste. In proiectul de lege este prevazuta reducerea taxei pe valoarea adaugata pentru "paine, carne, lapte, ulei vegetal si zahar". Producatorii se intreaba insa daca doar aceste cinci categorii de produse pot fi considerate "de baza".
Niciunul dintre executivele de pana acum nu si-a asumat o dezbatere privind aceasta delimitare. "Am ales aceste cinci produse pentru ca la ele se face referire de obicei ca produse de baza", a declarat initiatorul proiectului, PSD-istul Ilie Sarbu. Proiectul nu detaliaza ce produse vor fi taxate cu TVA redus.
"Daca doar laptele va fi taxat cu 5%, producatorii vor fi mai interesati sa continue afacerea strict pe lapte, renuntand la produsele derivate", a declarat ieri Sorin Minea, presedintele Asociatiei Romane a Carnii. Potrivit lui Ilie Sarbu, clarificarea nu era necesara.
"In functie de continutul de materie prima, un produs apartine sau nu unei categorii. Producatorii cunosc acest lucru", a spus Sarbu. "Orice produs care are in componenta sa 20% lapte este considerat produs lactat si va avea TVA de 5%. Este similar si pentru celelalte categorii", explica pre- sedintele Patronatului Laptelui, Valeriu Steriu. Producatorii dau ca sigura ieftinirea alimentelor, daca proiectul de lege va fi aprobat de Camera decizionala.
"Reducerea TVA va determina cresterea volumelor vandute, ceea ce va conduce la rentabilitatea costurilor si la scaderea preturilor in industria alimentara. Carnea se va ieftini cu pana la 14%", potrivit presedintelui Patronatului Carnii. Un alt argument al producatorilor pentru sustinerea proiectului este exemplul celorlalte tari din Uniunea Europeana. "Marea Britanie are TVA zero la produse alimentare, chiar si la cele comercializate in restaurante. Lista tarilor cu TVA mic la produsele alimentare este foarte lunga. Trebuie sa ne permitem si noi o astfel de masura", a spus Minea.
Integral in Evenimentul Zilei
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an