Profitul Bancii Carpatica a scazut cu aproape 59% in 2007
Data publicarii: 16-02-2008 | Finante-BanciBanca Comerciala Carpatica (BCC) a inregistrat, in 2007, un profit net de 7,98 milioane lei (2,21 milioane euro), in scadere cu 58,6% fata de anul anterior, pe fondul investitiilor facute in extinderea retelei teritoriale, a anuntat, vineri, banca, printr-un comunicat remis BVB.
In 2006, profitul net inregistrat de BCC in 2006 a fost de 19,28 milioane lei (5,7 milioane euro).
Profitul brut al BCC a scazut, de asemenea, cu 55,5%, pana la 9,34 milioane lei (2,58 milioane euro). Valoarea activelor bancii a avansat pana la 2,28 miliarde lei (631,5 milioane euro) la sfarsitul anului trecut, in crestere cu 40% fata de valoarea totala inregistrata la 31 decembrie 2006.
Portofoliul de credite acordate de BCC a avansat pana la 1,284 miliarde lei (355,6 milioane euro) la finalul lui 2007, cu 55% peste volumul de la finalul anului precedent, de 829 milioane lei (245,1 milioane euro). Volumul depozitelor a crescut, anul trecut, pana la 1,74 miliarde lei (481,9 milioane euro), cu 50,1% peste nivelul de la finalul lui 2006.
Spre finalul lui 2007, BCC a efectuat doua majorari de capital. Prima, in valoare de 16,3 milioane lei, a fost aprobata in noiembrie iar a doua, care s-a aplicat incepand din ianuarie 2008, in valoare de 16,1 milioane lei, facuta pentru a sprijini implementarea reglementarilor Basel II, a dus capitalul social al bancii la 178,8 milioane lei.
La sfarsitul lui 2007, BCC avea o retea de 245 unitati, 222 bancomate si 45 de automate de schimb valutar. La sfarsitul lui 2006, banca avea 208 unitati, aproape 200 de bancomate si 18 automate de schimb valutar.
Actiunile Bancii Carpatica au inchis sedinta de vineri la cotatia de 0,308 lei/titlu, ceea ce duce la o capitalizare de 501,08 milioane lei (137,7 milioane euro). Titlurile bancii se tranzactioneaza la prima categorie a Bursei de Valori, sub simbolul BCC.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an