Persoanele fizice se pot trezi platitoare de TVA
Data publicarii: 06-03-2008 | Finante-BanciANAF a facut un proiect de ordin care ii va permite sa inregistreze, din oficiu, persoanele fizice ca platitoare de TVA, noteaza Cotidianul. Persoanele fizice si juridice care depasesc venituri anuale de 35.000 de euro echivalent lei vor fi inregistrate din oficiu de catre Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) ca platitori de TVA.
Potrivit unui proiect de Ordin emis ieri de ANAF, orice persoana fizica al carei venit anual brut depaseste 35.000 de euro si este facut din venituri comerciale, din profesii libere sau din drepturi de proprietate intelectuala va fi inregistrata ca platitoare de TVA, regim specific firmelor.
Prevederea ii vizeaza pe cei care depun Declaratia 200 de venit a persoanelor fizice si Declaratia 204 de venit pentru asocierile fara personalitate juridica. De acelasi act sint vizate si persoanele juridice care nu sunt inca inregistrate in scopuri de TVA.
Verificarea depasirii pragului de 35.000 de euro de catre o persoana sau o firma se va face pe baza Declaratiilor fiscale. Insa proiectul prevede ca pornirea procedurilor de inregistrare a unei persoane ca platitoare de TVA se poate face si in urma unei inspectii fiscale.
Fiscul va instiinta persoanele care vor fi trecute in noul regim. In cazul in care contribuabilul nu se prezinta la Fisc in urma notificarii, organul fiscal va intocmi un referat prin care va propune inregistrarea in scopuri de TVA a contribuabilului respectiv.
Data inregistrarii in scopuri de TVA este data de intii a lunii urmatoare comunicarii Deciziei privind inregistrarea in scopuri de TVA, din oficiu.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private