Vanzarile de Pasti, cu 50% mai mari decat intr-o luna obisnuita
Data publicarii: 29-04-2008 | AfaceriSarbatorile de Paste le-au adus producatorilor din industria alimentara vanzari peste asteptari, chiar si cu 50% mai mari decat intr-o luna normala. Aproape opt milioane de cozonaci si 180 de milioane de oua au fost vandute in numai cateva zile. Cerere mare a fost si pentru branzeturi, vinuri dar si pentru carnea preparata special pentru gratar. Anul acesta s-a inregistreaza insa si o exceptie de la regula: cererea pentru carne de miel a scazut cu cel putin 30% comparativ cu perioada dinaintea Pastelui din 2007. Traditia cere ca de pe masa de Paste sa nu lipseasca carnea de miel.
Din cauza preturilor destul de piperate, cei mai multi comercianti au ramas insa anul acesta cu marfa nevanduta. Potrivit estimarilor crescatorilor de ovine, in aprilie 2008 s-au vandut un milion de miei, mult mai putini decat in 2007. Mihai Dumitriu, presedintele Patronatului Crescatorilor de Ovine a declarat ca " se constata o scadere a vanzarilor pentru ca foarte multi dintre comercianti au crezut ca dau lovitura acum, de Paste, si au tinut la pret".
Romanii nu au renuntat insa la preparatele din carne. Reprentantii industriei de procesare sustin ca in aprilie a fost o cerere foarte mare pentru produsele din porc. Potrivit estimarilor, cele mai cautate preparate au fost carnea pentru gratar, mititeii si frigaruile, alimente pentru care, s-a inregistrat o crestere a vanzarilor cu 50%. Si la oua s-au inregistrat vanzari semnificative. Conform declaratiei lui Ilie Ivan, presedinte al Uniunii Crescatorilor de Pasari din Romania, dupa o prima estimare, "s-a inregistrat o vanzare intre 150 si 180 de milioane de oua, cu 40-50% mai mult fata de o luna normala".
Vanzari record s-au inregistrat si la dulciuri. In perioada Pastelui s-au comercializat aproape 8 milioane de cozonaci, cu 10% mai mult fata de anul trecut. Luna aprilie a adus incasari suplimentare si producatorilor de vinuri. De Paste creste cu 50% vanzarea de vinuri rosii si cu 30% pentru vinurile albe.
Potrivit statisticilor, romanii cheltuiesc in medie pentru masa de paste aproximativ 500 de lei.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an