Noua din zece angajatori nu au habar de pensiile facultative
Data publicarii: 22-05-2008 | Finante-BanciPeste 90% din cei peste 2.000 de angajatori chestionati de arbitrul pensiilor private nu aveau cunostinte despre sistemul pensiilor private facultative (pilonul III), motiv pentru care la sfarsitul lunii aprilie erau numai 82.337 participanti, a spus Doru Frunzulica, membru in CSSPP.
"Studiul a fost facut pentru mai mult de 2.000 de angajatori, iar peste 90% dintre acestia nu au stiut ce inseamna un fond de pensii facultative, acesta fiind motivul pentru care numarul participantilor la fondurile de pensii facultative este restrans", a mentionat Frunzulica.
El a mentionat ca, la sfarsitul lunii aprilie, fondurile de pensii facultative aveau 82.377 participanti si active de 8 milioane euro.
Frunzulica a adaugat ca pilonul III este extrem de important, de aceea "trebuie sa explicam mai bine potentialilor participanti avantajele participarii la un fond de pensii facultativ".
Potrivit acestuia, Comisia si-a propus sa inceapa in acest an un program care sa prezinte avantajele participarii romanilor la sistemul de pensii facultative (pilon III).
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Ce zic românii despre siguranța cumpărăturilor online de Black Friday
- Lipsa raportărilor detaliate despre impactul companiilor asupra naturii poate încetini acțiunile globale de protejare a ecosistemelor lumii
- Companiile au închiriat în primele 9 luni circa 750.000 mp de spații, cu 30% mai mult comparativ cu 2024
- Studiu EY: Cum pot companiile să transforme provocările transparenței salariale în avantaje competitive
- Studiu Revolut: Unul din trei români a pierdut bani după ce au urmat sfaturi din mediul online neverificate. 16% au pierdut până la 1.000 de euro din această cauză
- Timișorenii, nota 7,58 la testul „Siguranța Online
- Studiu Deloitte: în ciuda incertitudinii actuale, investitorii din Europa Centrală privesc cu optimism ultimele luni ale anului
- Directiva UE privind transparenta salariala – de cand produce efecte si ce informatii pune la dispozitia angajatilor
- RomInsolv lansează Evoloo, prima aplicație digitală de prevenire a insolvenței din România
- Generația Z din România rescrie regulile investițiilor: mai puțin imobiliare, mai mult piețe de capital
- Break-urile își mențin relevanța: aproape o cincime din vânzările online de mașini din Europa
- Stup, trei ani de sprijin pentru antreprenori: peste 800 de afaceri lansate în România
- Revolut Bank o numește pe Florina Moisei în rolul de Country Manager al sucursalei din Romania
- Majoritatea marilor investiții imobiliare în derulare sunt construite pe foste platforme industriale, multe orașe din țară oferind încă astfel de oportunități
- Reff & Asociatii | Deloitte Legal isi consolideaza echipa prin promovarea a 23 de avocati incepand din luna septembrie 2025