Hyundai va scoate o masina ieftina pentru a concura Logan
Data publicarii: 03-06-2008 | AutoHyundai va produce incepand cu 2011, in Rusia, o masina low-cost pentru a-i face concurenta modelului Logan al Dacia-Renault, iar oficialii coreeni iau in calcul comercializarea modelului atat in statele emergente, cat si pe pietele din vestul Europei, potrivit autonews.com.
"Este un model complet nou, un fel de Elantra (un model mai vechi al Hyundai, sedan de dimensiuni medii - n.r.), pe care vrem sa il vindem in principal in state emergente cum ar fi Rusia, China si Coreea. (...) Il puteti numi «adversarul Logan»", a declarat presedintele Hyundai Motor Europa, Kun-Hee Ahn, citat de autonews.com.
Productia ar trebui sa inceapa la jumatatea anului 2010, in China si Coreea, iar un an mai tarziu si in Rusia, in fabrica de langa Sankt Petersburg, a carei inaugurare va avea loc pe 5 iunie.
"Cercetam sa vedem daca vom gasi cai sa putem vinde modelul si in vestul Europei", a spus Ahn.
Pe de alta parte, vicepresedintele Hyundai Motor Europa, Allan Rushforth, a explicat ca masina low-cost ar putea concura cu alte modele Hyundai.
"Pietele vestice reprezinta o oportunitate clara pentru noi, insa trebuie sa cercetam cu atentie inainte. Daca diferentele dintre modelul low-cost si gama noastra actuala sunt prea mici, riscam ca masinile sa se canibalizeze pe piata", a aratat Allan Rushforth.
Modelul low-cost al Hyundai va fi bazat pe o platforma medie a coreenilor, aceeasi pe care sunt fabricate Hyundai i30 si Kia C'eed.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Studiu Deloitte: în ciuda incertitudinii actuale, investitorii din Europa Centrală privesc cu optimism ultimele luni ale anului
- Directiva UE privind transparenta salariala – de cand produce efecte si ce informatii pune la dispozitia angajatilor
- RomInsolv lansează Evoloo, prima aplicație digitală de prevenire a insolvenței din România
- Generația Z din România rescrie regulile investițiilor: mai puțin imobiliare, mai mult piețe de capital
- Break-urile își mențin relevanța: aproape o cincime din vânzările online de mașini din Europa
- Stup, trei ani de sprijin pentru antreprenori: peste 800 de afaceri lansate în România
- Revolut Bank o numește pe Florina Moisei în rolul de Country Manager al sucursalei din Romania
- Majoritatea marilor investiții imobiliare în derulare sunt construite pe foste platforme industriale, multe orașe din țară oferind încă astfel de oportunități
- Reff & Asociatii | Deloitte Legal isi consolideaza echipa prin promovarea a 23 de avocati incepand din luna septembrie 2025
- EY România anunță șase noi directori în departamentul de Asistență Fiscală și Juridică și în cel de Audit și Servicii Conexe
- Deloitte Romania a asistat ROCA Investments in preluarea pachetului de 20% din actiunile Grupului Adrem
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025