Deutsche Leasing International intra in iulie pe piata romaneasca de leasing financiar
Data publicarii: 06-06-2008 | AfaceriDeutsche Leasing International intra pe piata romaneasca de leasing financiar din luna iulie, prin compania Deutsche Leasing Romania IFN SA, ca urmare a potentialului mare de crestere pe care il are piata din Romania, a spus directorul general al companiei, Daria Dragut.
"Consideram ca piata de leasing din Romania ofera posibilitatea extinderii volumului de finantari in leasing pe toate segmentele, in special pe cel de autovehicule, utilaje industriale, camioane si echipamente de constructii", a precizat Dragut.
Ea a adaugat ca Deutsche Leasing Romania IFN SA isi va incepe activitatea in luna iulie a acestui an.
Dragut a precizat ca Deutsche Leasing International a hotarat sa intre pe piata romaneasca de leasing financiar inca din vara anului trecut, in urma solicitarilor venite din partea clientilor companiei si a partenerilor de afaceri din Romania.
Deutsche Leasing International, care are ca actionar majoritar compania Sparkassen-Finanzgruppe, a deschis sucursale in aproape 90% din tarile din Europa.
Deutsche Leasing Romania IFN SA a primit autorizare de functionare de la Oficiul Registrului Comertului de pe langa Tribunalul Bucuresti in urma cererii din 27 martie 2008.
Deutsche Leasing Romania IFN SA are un capital social de 3,3 milioane lei, divizat in 33.000 de actiuni cu o valoare nominala de 100 lei. Societatea este controlata de Deutsche Sparkassen Leasing AG & CO, cu 95% din capitalul social, si de Deutsche Objekt - Leasing GMBH, cu 5%.
Compania are cinci administratori cu o durata a mandatului de doi ani. Daria-Iuliana Dragut si Georg Hansjurgens sunt administratori executivi, in timp ce Hans-Michael Heitmuller, Rudiger Freiherr Von Folkersamb si Eckhard Creutzburg sunt administratori neexecutivi.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Sondaj Cargus: 63% dintre romani aleg magazine online locale, indiferent de generatie, pentru livrarea mai rapida si returul mai facil
- Opinie Deloitte: Frana brusca pe cheltuielile publice – cu ce conditii vine „pasuirea” de la Comisia Europeana?
- EY Romania: 58% dintre investitori preconizează că atractivitatea României se va ameliora în următorii trei ani
- Studiu Deloitte: 2/3 dintre angajatorii din Romania considera foarte important echilibrul dintre agilitatea necesara dezvoltarii afacerii si stabilitatea de care au nevoie angajatii
- Studiu Deloitte: cantitatea de materii reciclate intrate in economiile lumii creste usor, dar indicele global de circularitate scade, pe fondul consumului galopant de resurse si materii prime virgine
- DAN AIR a efectuat primul zbor comercial pe ruta București - Damasc
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial