Adrenalina la maxim: Teambuilding-ul extrem cucereste romanii
Data publicarii: 10-06-2008 | HR/CariereCe ati alege intre un weekend linistit cu familia si unul care sa va ridice nivelul adrenalinei, la doua mii de metri altitudine? Tot mai multi romani curajosi sau plictisiti au inceput sa caute sporturile extreme, ca distractie, pentru sfarsitul de saptamana. Si cateodata isi iau si colegii, la teambuilding extrem.
Pe ploaie, vant si la temperaturi de minus 5 grade, sunt interzise zborurile de agrement. Sedintele de zbor sunt numai bune de facut cadou de nunta, ar spune unii.
Managerii de top, insa, platesc mii de euro pentru aceste activitati, totul pentru ca angajatii sa dea randament. O companie scoate din cont intre 5.000 si10.000 de euro pentru teambuilding-uri. Iar daca vremea nu tine cu ei, exista solutia de rezerva.
"Le oferim zboruri cu avionul si daca vremea nu este buna, ca sa nu-i trimitem inapoi, le asiguram activitati cu blocker, o vela pentru sol, avem niste ATV-uri", spune Cezar Mihalache managerul unei firme care are ca profil zborurile de agrement.
Exista si parti mai putin placute. Cei care zboara spun ca aterizarea poate fi uneori destul de dura.
Antena3
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private