UBS il atrage in boardul director pe seful Swiss Life
Data publicarii: 11-08-2008 | InternationalUBS, cea mai mare banca din Europa dupa active, intentioneaza sa il numeasca pe Bruno Gehrig, directorul general al Swiss Life, in boardul de conducere al bancii. Pentru aceeasi functie s-a mai vehiculat si numele sefului Zurich Financial Services, James Schiro, potrivit Reuters care preia informatii aparute in presa elvetiana.
Conform aceleiasi surse, la intalnirea extraordinara a boardului director al UBS, stabilita pentru 2 octombrie, se va lua in calcul aducerea in cadrul institutiei a doi experti din SUA si a inca unuia din Elvetia.
UBS, care a raportat pierderi de 37 miliarde dolari, cele mai mari inregistrate in randul bancilor europene dupa generalizarea crizei creditelor, a mai anuntat ca are in plan restructurarea bancii astfel incat sa devina profitabila din 2009. Una din masurile astepate este concentrarea pe private banking.
Institutia va rascumpara titluri nelichide de la clientii retail, in valoare totala de 19,4 miliarde dolari (12,53 miliarde euro), in incercarea de a scapa de acuzele aduse de guvernul american privind inducerea in eroare a investitorilor in legatura cu riscurile datoriilor. De asemenea, compania a fost de acord cu plata unor amenzi de 150 milioane dolari.
Redactia BankNews.ro
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Deloitte Romania a asistat ROCA Investments in preluarea pachetului de 20% din actiunile Grupului Adrem
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România