Petrolul ramane scump chiar si la 100 dolari/baril
Data publicarii: 05-09-2008 | InternationalPretul barilului de petrol ramane ridicat chiar si la nivelul de 100 sau 110 dolari/baril, a spus, vineri, directorul executiv al Agentiei Internationale pentru Energie (IEA), care solicita Organizatiei Tarilor Exportatoare de Petrol sa mentina neschimbata productia de titei, arata AFP.
"Pretul petrolului a inceput sa scada, insa la nivelul de 100 sau 110 dolari/baril, titeiul ramane in continuare scump", a declarat directorul executiv IEA, Nobuo Tanaka, intr-un interviu acordat canalului de televiziune France 24.
Tanaka a mai apreciat ca, pe termen lung, investitiile nu sunt suficiente pentru ca productia de petrol sa creasca in acelasi ritm cu cererea mondiala de titei. "In 2009, exista riscul ca piata sa se prabuseasca din nou", a adaugat acesta.
Oficialul a facut un apel catre oficialii statelor membre ale Organizatiei Tarilor Exportatoare de Petrol (OPEC), care se vor reuni marti, la Viena, sa mentina la acelasi nivel cotele productiei de petrol, desi unii dintre acestia cer scaderea productiei pentru a evita ieftinirea titeiului.
Cotatia petrolului Brent, tranzactionat pe piata londoneza, a continuat sa scada la mijlocul sedintei de tranzactionare, pana la 105 dolari/baril.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri