Bank Leumi are o expunere de 50 milioane dolari pe Washington Mutual
Data publicarii: 28-09-2008 | InternationalBank Leumi, cea mai mare banca din Israel dupa valoarea de piata, a facut publica duminica o expunere de aproximativ 50 milioane dolari pe banca americana de economii Washington Mutual (WaMu), intrata in faliment la inceputul saptamanii trecute, relateaza Reuters.
Expunerea Leumi consta in obligatiuni emise de Washington Mutual Bank in valoare de 27 milioane dolari si obligatiuni si valori mobiliare derivate emise de compania-mama a bancii, Washington Mutual Inc.
"In aceasta faza, este greu sa estimam efectele colapsului asupra grupului Leumi, ca rezultat al expunerii mentionate", se arata intr-un comunicat al bancii israeliene.
Washington Mutual Inc a fost inchisa de autoritatile americane, iar activele sale au fost vandute catre JPMorgan Chase & Co pentru 1,9 miliarde dolari, marcand cel mai mare faliment bancar de pe piata americana din istorie.
Leumi, care are afaceri in Statele Unite si in unele tari europene, printre care si Romania, a avut expuneri si in falimentara banca de investitii Lehman Brothers, obtinand in justitie, in 18 septembrie, confiscarea a 105 milioane dolari din fonduri controlate de Lehman in Israel.
Leumi Bank este prezenta si pe piata romaneasca printr-o subsidiara, Bank Leumi Romania, care coordoneaza si o sucursala in Bulgaria.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri