BlackBerry Storm, un nou concurent pentru iPhone
Data publicarii: 09-10-2008 | IT&CProducatorul aparatului BlackBerry, Research in Motion (RIM), a lansat un telefon cu touch-screen, Storm, care reprezinta o serioasa concureaza pentru iPhone-ul de la Apple. RIM este cunoscut pentru telefoanele cu tastaturi mari, destinate celor care vor sa trimita mesaje e-mail. Dupa anuntarea noului model, RIM renunta pentru prima data la tastatura fizica in favoarea unui ecran de mari dimensiuni, ca si cel de la iPhone.
In plus, intregul ecran de la Storm are sub el arcuri, care, cand sunt apasate, ofera un raspuns la nivelul degetelor, fata de ecranul de sticla de la iPhone, considerat de utilizatori incomod, din cauza faptului ca butoanele virtuale nu ofera un raspuns tactil.
Storm va fi disponibil prin intermediul Verizon Wireless, in Statele Unite, si va fi pus in vanzare de Vodafone in Europa. In Romania telefonul va fi disponibil din noiembrie.
BlackBerry Storm are un procesor tactat la 624 Mhz, 128 MB RAM si 1 GB memorie interna, expandabila prin introducerea unui card microSD de maximum 16 GB.
Bateria de 1400 mAh ar trebui sa ofere o autonomie de pana la 15 zile in stand-by si aproximativ cinci ore si treizeci de minute de convorbiri.
George Trifu
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private