Guvernul britanic a nationalizat Royal Bank of Scotland
Data publicarii: 13-10-2008 | Finante-BanciRoyal Bank of Scotland Group Plc a fost nationalizata de guvernul britanic, in schimbul unui ajutor financiar de 20 miliarde lire sterline (34 miliarde dolari), iar directorul executiv al bancii, Sir Fred Goodwin, a demisionat, arata Bloomberg.
Guvernul britanic a anuntat luni ca va recapitaliza bancile RBS, HBOS si Lloyds TSB, oferind pana la 37 miliarde lire (46,6 miliarde euro), in cadrul planului de salvare a sectorului bancar, anuntat in urma cu o saptamana, conform AFP.
RBS a anuntat luni dimineata ca Fred Goodwin va demisiona si va fi inlocuit de Stephen Hester, directorul British Land, in timp ce presedintele Tom McKillop va renunta la functie anul viitor.
Tot luni s-a anuntat ca Barclays isi va majora capitalul cu 6,5 miliarde lire sterline si va suspenda plata dividendelor, ca parte a planului guvernului de a majora capitalul celor patru mari banci britanice. Oficialii Barclays estimeasza ca vor putea majora capitalul pe cont propriu si ca nu va fi necesar sa apeleze la fondul de 50 miliarde lire sterline oferit de guvern.
Trezoreria urmeaza sa anunte luni detaliile planului de reabilitate a sistemului bancar. Estimarile arata ca HBOS va solicita 12 miliarde lire, insa nu se stie daca Lloyds TSB va lua aceleasi masuri, conform Times Online.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an