Prostituatele stau ascunse in bancnotele de 100 si 50 de euro
Data publicarii: 17-10-2008 | Finante-BanciIn Ucraina au fost lansate bancnote de 50 si 100 de euro care contin imagini cu prostituate - pentru a descuraja ucrainiencele sa se mai implice in acesta profesie.
Imaginile, care sunt aproape imposibil de diferentiat de bancnotele originale, au fost produse ca parte a unei campanii de descurajare a femeilor din fosta Uniune Sovietica sa lucreze ilegal in Uniunea Europeana.
In bancnote se pot observa femei dezbracate - evident ptostituate, care se reazama de cladirile europene care au fost printate pe bancnote inca de la lansarea lor, in 2002.

Sursa: Telegraph
Traficul de sex este o problema grava in Ucraina. Anul trecut, Organizatia Internationala a Migratiei a estimat ca 177 de mii de ucrainieni au fost fortati sa intre in prostitutie, incepand cu anul 1991.
Prostitutia este raspandita in Ucraina, care este casa a peste 12 mii de lucratori in industria prostitutiei. Turismul sexual a crescut foarte mult, Kievul fiind plin in aceasta vara de studenti din SUA si UE.
Telegraph via Realitatea
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri