Goldman face alte cateva mii de concedieri
Data publicarii: 06-11-2008 | InternationalGoldman Sachs a anuntat in aceasta saptamana peste 3200 de angajati ca vor fi concediati, masura fiind o parte a programului de reducere a cheltuielilor cu 10% pana la sfarsitul anului, potrivit Reuters.
Recentele restructurari vor aduce numarul angajatilor la nivelul din 2006 si va afecta toate filialele internationale ale Goldman. Banca de investitii a fost puternic lovita de criza financiara si a fost obligata sa ceara reglementatorilor americani schimbarea statutului in banca comerciala pentru a putea avea acces la ajutorul dat de guvern.
Banca a inceput sa faca restructrari inca de la inceputul anului, principalele functii vizate fiind specialistii in fuziuni si achizitii, pozitiile entry-level si brokerii de credite. In prima faza Goldman Sachs a concediat 1.500 de angajati, aproximativ 5% din totalul fortei de munca.
George Trifu
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri