Renault renunta la 4.000 de angajati francezi
Data publicarii: 10-11-2008 | AfaceriProducatorul francez de automobile Renault intentioneaza sa reduca forta de munca cu 4.000 de angajati, urmare a crizei financiare cu care se confrunta piata auto din intreaga lume, scrie Yahoo Finance.
Peste 3.900 dintre cei 4.000 de angajati ai Renault propusi spre concediere au semnat deja actele oficiale, a precizat juristul producatorului auto francez. Liderii sindicatelor au cerut la tribunal blocarea planului, care a provocat greve si proteste.
Liderul sindical al muncitorilor de la Renault a declarat in urma cu cateva zile ca producatorul francez de automobile va inchide aproape toate fabricile sale din Franta pentru o saptamana sau doua. Compania, care are 41.000 de angajati in Franta, se confrunta cu o situatie grava in urma scaderii dramatice a cererii de masini in tara si pe pietele europene.
Reducerile de personal vor duce la economii de 350 milioane de euro, anul viitor si de aproximativ 500 milioane de euro, in 2010, arata datele Renault.
Redactia BankNews.ro
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private