Salariile directorilor europeni se apropie de cele ale americanilor
Data publicarii: 12-11-2008 | InternationalSalariile directorilor generali ai celor mai mari 50 de companii din Europa incep sa se apropie de cele ale omologilor americani, potrivit unui sondaj al firmei de consultanta Hay Group preluat de Financial Times.
Europenii castiga insa mai mult la capitolul salariu fix garantat, in care nu intra bonusurile si primele de performanta. Directorii primelor 50 mari companii din SUA si-au vazut veniturile intrate serios la apa in acest an din cauza crizei financiare cu efecte in toate sectoarele economice. Ei au castigat in 2007, in medie, 9,7 milioane euro, suma in care intra salariul fix, bonusurile si compensatiile pe termen lung, in scadere puternica fata de 2006, cand venitul era de 13 milioane euro.
Sefii europeni au primit in aceeasi perioada 5,6 milioane euro, in crestere fata de anul trecut, cand venitul mediu a fost de 5 milioane euro. Salariul lor anual fix a ajuns la 1,28 milioane euro, mai mare decat al americanilor, de doar 930.000 euro.
In randul companiilor in care functia de presedinte si director executiv este acordata unei singure persoane, cele din Franta ofera salariul cel mai bun, de 2 milioane euro. Companiile americane continua sa mentina separatia intre cele doua functii.
Directorii din SUA primesc 90% din venit sub forma de bonusuri si compensatii, in timp ce europenii 73%.
George Trifu
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private