Telecom Italia anunta noi concedieri si vanzari ale activelor
Data publicarii: 03-12-2008 | InternationalGrupul italian de telecomunicatii Telecom Italia, al cincilea operator european de telefonie, va vinde active de 3,82 miliarde dolari si va reduce numarul de angajati cu 5%, in incercarea de a diminua datoriile si reduce costurile, relateaza Reuters.
Cu toate acestea, grupul a anuntat ca isi va intari pozitia pe piata din Brazilia, conform planului de afaceri pe 2009-2011, anuntat miercuri, in ciuda zvonurilor privind vanzarea acestei devizii.
Strategia grupului italian vizeaza diminuarea costurilor si reducerea datoriilor de 37 miliarde euro, bazandu-se pe cresterea performantei diviziei italiene si braziliene.
In urmatorii trei ani, operatorul de telefonie doreste sa reduca investitiile si costurile totale cu pana la 2 miliarde euro, 40% din suma urmand sa fie economisita in 2009.
De asemenea, compania va concedia 4.000 de angajati, in afara celor 5.000 de concedieri anuntate pana in 2010. La sfarsitul lui septembrie, grupul avea 80.000 de salariati.
Pentru 2009, reprezentantii companiei estimeza un profit operational inainte de taxe, dobanzi, depreciere si amortizari (EBITDA) similar celui din 2008, in timp ce investitiile sunt estimate la 4,8 miliarde euro.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri