Aproape un sfert dintre aplicatiile web au probleme importante de securitate
Data publicarii: 10-12-2008 | IT&CAproape un sfert dintre aplicatiile web au vulnerabilitati sau probleme importante de securitate, potrivit unui studiu efectuat de Corsaire, bazat pe evaluarile aplicatiilor de securitate din ultimii sase ani, citat de itnews.com.
Compania de consultanta a constatat ca, in ciuda unei imbunatatiri generale a securitatii in ultimii sase ani, aproape 25% din problemele existente ar putea avea un impact "critic" sau "important" asupra securitatii aplicatiilor, existand un risc semnificativ pentru pierderea de date.
Corsaire a catalogat restul problemelor de securitate privind aplicatiile web, ca fiind "medii" si "mici".
Potrivit lui Martin O'Neal, director al Corsaire, atacurile care vizeaza aplicatiile web devin din ce in ce mai sofisticate, dar, in acest domeniu, securitatea inca este trecuta cu vederea de multe firme.
"Prin adoptarea de masuri riguroase, specifice cerintelor de securitate, sustinute de dezvoltatorul aplicatiei respective, intreprinderile pot defini in mod eficient ce inseamna securitatea unei aplicatii si pot stimula capacitatea angajatilor de a furniza imbunatatiri", a concluzionat O'Neal.
"Situatia Web-ului" este un manual informativ, realizat de compania Corsaire si prezinta rezultatele evaluarilor aplicatiilor de securitate oferite de companii din Marea Britanie, Australia, Europa, SUA si Asia.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri