Alpha Bank majoreaza dobanzile la depozitele in lei si euro
Data publicarii: 11-12-2008 | Finante-BanciAlpha Bank Romania a majorat incepand cu 10 decembrie dobanzile la depozite si la certificate de depozit cu pana la 1,75 puncte procentuale, cele mai mari dobanzi fiind acordate la certificatele de depozit pentru studenti si pensionari, de 15,5% la lei si 7,5% la euro, a anuntat banca.
Dobanzile la depozitele la termen in lei au fost astfel majorate cu pana la 1,75 puncte procentuale, situandu-se in prezent intre 5,75% si 14,25% pe an, in functie de scadenta, intre o saptamana si un an.
Pentru studenti si pensionari, banca plateste dobanzi la depozitele la termen in lei intre 13,5% si 14,75% pe an, iar pentru companii, dobanzile la depozitele la termen ale Alpha Bank se situeaza in intervalul 5,5% si 12,5% pe an.
In cazul depozitelor la termen in euro, banca a majorat dobanzile cu pana la 1,25 puncte procentuale, in prezent dobanzile situandu-se intre 3% si 6,5% pe an, in functie de perioada de constituire, intre o saptamana si un an.
Pentru studenti si pensionari, Alpha Bank a majorat dobanzile la depozitele in euro in prezent situandu-se intre 5,25 si 6,75% pe an, iar in cazul companiilor, banca practica dobanzi intre 2,5% si 5,75% pe an.
Pentru certificatele de depozit in lei, banca plateste in prezent dobanzi intre 14% si 15% pe an pentru populatie si 14,5 si 15,5% pe an pentru studenti si pensionari.
Alpha Bank a majorat si dobanzile la certificatele de depozite in euro, situandu-se in intervalul 6% si 7,25% pe an pentru poplatie si intre 6,25% si 7,5% pe an pentru studenti si pensionari.
Totodata, Alpha Bank a crescut si dobanzile la euro pentru conturile de economisire Alpha Premier, Alpha IMM Premier si la conturile in euro si lei Alpha Dreams.
Alpha Bank are comision de retragere 0% pentru orice tip de cont curent si pentru depozite, a precizat banca.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri