Catastrofele din 2008 au costat asiguratorii 50 de miliarde de dolari
Data publicarii: 18-12-2008 | InternationalCatastrofele naturale si tehnice au provocat pagube evaluate la circa 50 de miliarde de dolari (34,2 miliarde de euro) in 2008, fiind un an extrem de costisitor pentru companiile de asigurari, a anuntat joi grupul elvetian Swiss Re, relateaza AFP.
Luand in calcul ultimii noua ani, doar 2005 a fost mai costisitor, cu pagube evaluate la 118 miliarde la preturile actuala, a precizat compania Swiss Re, potrivit estimarilor din studiul Sigma. In 2008, catastrofele naturale si tehnice au provocat moartea a 238.000 de persoane, potrivit sursei citate.
Din totalul catastrofelor inregistrate anul acesta, incidentele naturale au provocat pagube estimate la 43 de miliarde, dintre care 39 de miliarde au fost provocate doar de furtuni. Uraganele Ike si Gustav, care au lovit Statele Unite si Caraibe in luna septembrie, au provocat pagube estimate la 20, respectiv patru miliarde.
Catastrofele tehnice au costat firmele de asigurari sapte miliarde, dintre care 4,8 miliarde in urma exploziilor si incendiilor.
In total, pagubele asigurate si neasigurate produse la cladiri, infrastructuri si vehicule au reprezentat echivalentul a 225 miliarde, in special in urma seismului din luna mai din Sichuan, sud-vestul Chinei. Pagubele provocate de cutremur au fost estimate la 85 de miliarde.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri