Clientii Bancpost au fost tinta unui atac de tip phishing
Data publicarii: 23-12-2008 | Finante-BanciClientii Bancpost au fost tinta unei tentative de frauda de tip phishing, prin care li se cerea sa acceseze o pagina de internet asemanatoare cu aplicatia de internet banking a bancii, pentru a-si transmite datele personale ale cardului, a anuntat banca.
Mesajul, intitulat "Bancpost va informeaza", ii anunta pe clienti ca, incepand cu 1 ianuarie 2009, serviciul Bancpost Fastbanking va fi obligatoriu si pentru clientii care detin cardul Maestro Bancpost Millenium si ii directiona catre o pagina electronica unde li se cereau datele personale ale cardului, precum parola PIN, data expirarii cardului si numarul acestuia.
Totodata, banca aminteste ca "desi s-au facut toate demersurile ca site-ul respectiv sa fie inchis, exista posibilitatea ca tentativa de fraudare sa se repete" si isi avertizeaza clientii sa nu dea curs niciunei solicitari prin care li se cere sa furnizeze date bancare personale confidentiale.
"Mentionam ca securitatea sistemului Fastbanking nu a fost afectata niciun moment. Bancpost reaminteste clientilor sai ca banca nu trimite niciodata e-mail-uri sau SMS-uri prin care solicita accesarea unor adrese URL sau link-uri pentru conectarea la Fastbanking, ori pentru a le cere informatii referitoare la nume de utilizator, parola, numar card, PIN card sau data expirarii acestuia", se arata in comunicatul bancii.
Pe parcursul acestui an, clientii mai multor banci au fost tinta unor atacuri de tip phishing, printre care si cei ai Bancii Comerciale Romana (BCR), Piraeus Bank, Raiffeisen Bank, Banca Transilvania si BRD SocGen.
Bancpost este membra a grupului elen Eurobank EFG Group, cu active totale de 79,4 miliarde euro. Grupul are peste 24.000 de angajati o retea de peste 1.700 sucursale si puncte de vanzare.
Reteaua de unitati bancare de retail din Romania a EFG s-a extins cu 51 de unitati in perioada septembrie 2007 - septembrie 2008, pana la 282 sucursale si agentii, iar pe partea destinata clientilor corporate, numarul a ajuns la 19 de la 18 unitati.
In afara de Bancpost, EFG Eurobank mai controleaza in Romania si Euroline Retail Service IFN, EFG Eurobank Mutual Funds Management Romania SAI, EFG Eurobank Finance, EFG Eurobank Securities, EFG Eurobank Leasing, EFG Eurobank Property Services si EFG IT Shared Services.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private