Vacante mai ieftine cu pana la 50%
Data publicarii: 05-01-2009 | TurismAmatorii sporturilor de iarna si cei care vor sa se bucure de zapada, fara sa-si goleasca buzunarele, pot acum sa se pregateasca de plecare. Din aceasta saptamana, preturile in statiunile montane incep sa scada cu pana la 30%- 50% fata de perioada Sarbatorilor, ajungand la niveluri mai accesibile.
Reducerea este valabila atat pentru hotelurile de la noi, cat si pentru cele din strainatate si se realizeaza treptat, in functie de fiecare unitate de cazare in parte. Astfel, daca de Revelion, o zi la un hotel de patru stele din Sinaia costa in jur de 400 de lei, pana la finele lunii va ajunge la 200 de lei. Tarifele scad si in principalele destinatii de iarna externe. In Austria, de exemplu, tariful de 800 de euro ajunge la 600 de euro.
"Reducerea" preturilor este, de fapt, o revenire a tarifelor la cote apropiate de realitate. "De Sarbatori, pretul includea si mesele festive sau spectacolele", explica Traian Badulescu, purtator de cuvant al Asociatiei Nationale a Agentiilor de Turism (ANAT).
Integral in Evenimentul Zilei
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri