Cresterea euro ii sperie pe chiriasii de lux
Data publicarii: 16-01-2009 | ImobiliareCursul euro-leu bulverseaza piata chiriilor. Pentru ca, oricum, cursul e in favoarea lor, unii proprietari accepta sa scada din pret, dar mentin tariful in moneda europeana, spun specialistii imobiliari. In schimb, chiriasii de lux pun piciorul in prag si, la chirii de mii de euro, stabilesc un curs fix.
"Chiriile au functionat in toata aceasta perioada, chiar daca ceva mai slab. Proprietarii mai lasa din pret, dar nu foarte mult - de la 350 la 300 sau de la 400 la 350-360. Nu renunta insa la euro", spune Lucian Racaru, directorul Centrului Imobiliar Roman.
Daca la cateva sute de euro, proprietarii fac legea, cand vine vorba despre mii de euro, lucrurile se schimba putin. Clientii ce incheie contracte pe termen scurt, 8-10 luni, prefera sa stabileasca plata chiriei in lei, pentru a se asigura ca nu vor exista diferente mari de la o luna la alta, sustin cei de la EuroMetropola. Potrivit acestora, deprecierea leului in raport cu euro a dus la o crestere a chiriei cu 15% fata de vara anului trecut, pentru contractele deja incheiate.
Integral in Evenimentul Zilei
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri