Guvernul german ar putea expropria actionarii, ca sa isi salveze bancile
Data publicarii: 19-02-2009 | InternationalConfruntata cu un colaps al bancilor sale, Germania a decis miercuri sa recurga la metode dure: ar putea, astfel, sa le nationalizeze expropriind actionarii, o premiera de la Al Doilea Razboi Mondial, comenteaza AFP.
Un proiect de lege a fost adoptat in consiliul de ministri, de guvernul cancelarului conservator Angela Merkel, si va fi prezentat rapid deputatilor din Bundestag, camera inferioara a Parlamentului german.
Proiectul prevede lansarea unei "proceduri de expropriere" a actionarilor bancilor, in schimbul unei indemnizatii.
Ideea a fost intampinata cu reticenta, intr-o tara marcata de exproprierea bunurilor evreiesti in timpul regimului nazist din anii '30 si de nationalizarile fortate din fosta Republica Democrata Germana.
Masura a fost luata pentru salvarea bancii Hypo Real Estate din Munchen, aflata in prag de faliment, a explicat, la o conferinta de presa, ministrul german de finante, Peer Steinbrueck.
Banca, specializata in sectorul imobiliar, se confrunta cu probleme grave, in pofida garantiilor de zeci de miliarde de euro ce i-au fost deja acordate.
Nationalizarea este "o ultima solutie", a atras atentia ministrul social-democrat.
Pentru oficialul german, nu este vorba despre majorarea "influentei statului", ci despre salvarea unuia dintre stalpii sectorului bancar german si evitarea unui caz asemanator falimentului bancii americane de investitii Lehman Brothers, ce a declanasat toamna trecuta un seism pe pietele bursiere.
Acest caz ar trebui, totusi, sa ramana o exceptie. "Nu este previzibil" ca alte banci sa fie nationalizate, expropriind, la nevoie, actionarii lor, a reiterat oficialul german.
Pentru actionari sunt prevazute niste indemnizatii, potrivit proiectului de lege. Actionarul important al Hypo Real Estate este fondul american JC Flowers, mai scrie AFP.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private
- PLG Group preia 100% din Bilete.ro, Entertix.ro și Myticket.ro
- FintechOS l-a cooptat pe Sorin Mirea, un manager cu 20 de ani în industria bancară, pentru a accelera creșterea companiei în Europa Centrală și de Est
- Sondaj Cargus: 63% dintre romani aleg magazine online locale, indiferent de generatie, pentru livrarea mai rapida si returul mai facil