Top sapte paradisuri bancare pentru bogati
Data publicarii: 03-03-2009 | Finante-BanciActivitatea de private banking este, in general, una obisnuita, fara elemente spectaculoase. Mai putin pentru banca elvetiana UBS, liderul detasat in domeniul administrarii conturilor bogatilor lumii. Potrivit procurorilor americani, unii functionari erau antrenati dupa regulile spionajului, apoi plasati in America pentru a intra in contact cu milionarii locali.
Nu mai putin de 20.000 de astfel de clienti au marit activele bancii cu 20 de miliarde dolari, 17.000 dintre ei omitand sa mentioneze conturile deschise la UBS pe formularul fiscal din Statele Unite, ceea ce a echivalat cu o evaziune de cateva sute de milioane de dolari.
Pe 18 februarie, UBS a acceptat plata unei amenzi de 780 de milioane de dolari catre autoritatile americane, precum si dezvaluirea identitatii a 300 de clienti americani. Evenimentul a fost vazut de multi analisti ca sfarsitul celui mai mare paradis fiscal pentru bogatii lumii.
Firma de consultanta Oliver Wyman a incercat sa determine care sunt tarile cu cele mai tentante sisteme financiare pentru bogati, iar rezultatele arata astfel:
1. Pe primul loc, cu un avans consistent in fata celorlalte tari, se afla Elvetia. Bancile de aici au aproape 30% din toate depozitele offshore mondiale.
2.Marea Britanie, cu 20% din totalul depozitelor offshore
3.Luxembourg, cu 12% din totalul depozitelor offshore
4.Insulele Cayman, Bahamas si Bermuda, cu 10%
5.Statele Unite ale Americii, cu 8%
6.Singapore, cu 8%
7.Hong Kong, cu 4%.
George Trifu
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an