Consiliul Concurentei investigheaza piata serviciilor prestate de contabili
Data publicarii: 06-03-2009 | Finante-BanciConsiliul Concurentei (CC) a declansat o investigatie din oficiu privind o posibila incalcare a legii concurentei pe piata serviciilor prestate de expertii contabili, contabilii autorizati si societatile de profil din Romania, a anuntat institutia.
Potrivit acesteia, "deciziile asociatiilor de agenti economici care vizeaza fixarea preturilor sau tarifelor sunt interzise de legea concurentei, iar o astfel de practica poate afecta comertul pe piata comunitara daca ea este aplicabila la nivel national", se arata intr-un comunicat al CC.
Astfel, Consiliul Concurentei va analiza cazul atat din perspectiva legislatiei nationale, cat si din cea a articolului 81 din Tratatul de Instituire a Comunitatii Europene" a declarat presedintele CC, Gheorghe Oprescu.
In cadrul acestei investigatii, inspectorii institutiei au efectuat o serie de inspectii inopinate simultane la sediul Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Roman ia, precum si la unele dintre filialele acestuia.
Documentele si declaratiile ridicate in cadrul actiunii se afla in analiza autoritatii de concurenta, in cadrul procedurii specifice de investigatie, se precizeaza in comunicat.
Din anul 2004, autoritatea romana de concurenta a adoptat o politica de clementa, conform careia CC poate acorda imunitate la amenda sau reduceri substantiale ale amenzilor pentru agentii economici care furnizeaza informatii/documente relevante pentru depistarea si sanctionarea cartelurilor in care sunt implicati.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri