Vodafone si Telefonica isi vor uni retelele din patru state europene
Data publicarii: 23-03-2009 | AfaceriGigantul britanic al telefoniei mobile, Vodafone, si rivalul sau spaniol Telefonica au anuntat luni ca isi vor uni retelele din patru state europene, in urma acestei decizii fiind economisite sute de milioane de lire sterline in decursul a zece ani, scrie Reuters.
Cele doua grupuri vor imparti "infrastructura retelelor din Germani, Spania, Irlanda si Marea Britanie", in timp ce exista discutii cu privire la Cehia, anunta un comunicat comun al companiilor.
"Acest acord permite generarea unor profituri de sute de milioane de lire sterline in urmatorii zece ani", se mai precizeaza in comunicat.
Colaborarea consta in punerea in comun a infrastructurii retelelor 2G si 3G (de exemplu, in loc de doua antene pentru servicii in aceesi zona, companiile vor folosi una singura), pentru divizarea costurilor si accelerarea dezvoltarii.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri